Dezynfekcja - prosty i skuteczny sposób na pozbycie się z domu alergenów

Kurz, roztocza, czy pleśń to zmora każdego alergika. Powodują katar, kichanie, kaszel, a czasem wysypki. Całe szczęście istnieją skuteczne sposoby pozbycia się z domu  alergenów. Świetnie sprawdza się dezynfekcja. Niemniej jednak ważne jest, aby wybrać odpowiednią jej metodę. Jakie metody spisują się najlepiej? Czy trzeba lub warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Profesjonalna dezynfekcja usuwa alergeny

Dezynfekcja może całkowicie rozwiązać problem alergenów w domu. Warunkiem jest jednak, że zostanie przeprowadzona profesjonalnie. Przede wszystkim konieczne jest zastosowanie odpowiedniej metody dezynfekcji. Nie każda skutecznie zwalcza wszystkie alergeny. Po drugie proces powinien zostać przeprowadzony bardzo dokładnie.

“Metody dezynfekcji najczęściej wykorzystywane do zwalczania alergenów to ozonowanie i steamowanie. Obie metody wykazują podobną skuteczność w zwalczaniu kurzu czy roztoczy. Niemniej jednak istnieją istotne różnice, jeśli chodzi o usuwanie innych mikroorganizmów oraz patogenów. W zależności od okoliczności to fachowiec powinien ocenić, którą metodę zastosować”. – kwestię dezynfekcji w kontekście walki z alergenami wyjaśnił nam specjalista z Patron Pest.

Para wodna i ozon przeciw alergenom

W procesie steamowania wykorzystuje się parę wodną emitowaną pod ciśnieniem. Jest to metoda przeznaczona głównie do zwalczania alergenów. Doskonale radzi sobie z roztoczami oraz z kurzem. Ciekawostką jest, że stosuje się ją również w walce z pluskwami. Para wodna dzięki wysokiej temperaturze i ciśnieniu pozbywa się jaj pluskiew. Niestety metoda ta nie wykazuje skuteczności w walce z wieloma innymi patogenami. Gorzej radzi sobie z bakteriami i wirusami. Nie jest także w pełni skuteczna w usuwaniu grzybów, co jest istotne z punktu widzenia alergików.

Ozonowanie natomiast to metoda dezynfekcji, która w ostatnim czasie bardzo zyskała na popularności. Wszystko za sprawą jej zastosowania w walce z koronawirusem. Wiemy dzisiaj, że ozon jest w stanie unieszkodliwiać cząsteczki wirusa obecne na powierzchniach. Jednak to tylko jedno z wielu zastosowań generatora ozonu. Zabieg ten pozbywa się również większości patogenów, w tym wirusów, bakterii i grzybów. Okazuje się również, że jest to niezwykle skuteczna metoda w walce z alergenami. Kurz, roztocza, a także wszelkie grzyby nie są w stanie oprzeć się działaniu ozonu.

Ozonowanie działa przede wszystkim na zasadzie utleniania. Cząsteczki ozonu bardzo łatwo wiążą się z niemal wszystkimi innymi cząsteczkami, utleniając je. W ten sposób zwykle doprowadzają do ich rozkładu. Ozon emitowany jest z użyciem urządzenia nazywanego generatorem ozonu. Warto mieć na uwadze, że ozon w nadmiernych ilościach może być szkodliwy dla człowieka. Dlatego też po wykonaniu ozonowania należy wywietrzyć pomieszczenie. Ponadto konieczne jest, aby została zastosowana odpowiednia ilość gazu. Właśnie dlatego zadanie to należy zlecić profesjonalistom z odpowiednim doświadczeniem.