Powłoka ceramiczna - jak się ją wykonuje i jaki jest jej koszt?

Ceramika jest jednym z najpopularniejszych sposobów na długotrwałe zabezpieczenie lakieru samochodowego. Posiada ona liczne zalety - wśród których warto wyróżnić chociażby długotrwałość czy zwiększoną odporność na zarysowania. Jak nakłada się powłokę ceramiczną na lakier? Gdzie można wykonać ten zabieg i ile będzie on nas kosztował?

Ceramika samochodowa krok po kroku - jak nakłada się powłokę ceramiczną?

Nałożenie powłoki ceramicznej na lakier jest wieloetapowym procesem. Konieczne jest odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie karoserii, a także zastosowanie profesjonalnej techniki przy nakładaniu samej powłoki. Od czego się to wszystko zaczyna?

  • Dokładne umycie auta jest pierwszym krokiem do nałożenia powłoki. Czysty lakier ujawnia bowiem wszelkie skazy i niedoskonałości. Tych z kolei musimy się pozbyć, aby powłoka ceramiczna dała zniewalający efekt.
  • Później dokonuje się oględzin oczyszczonego lakieru. Szukamy drobnych skaz i zanieczyszczeń głębokich - takich jak niedomyte plamy, małe rysy, chemiczne uszkodzenia.
  • Po namierzeni i zidentyfikowaniu niedoskonałości, przychodzi czas na ich usuwanie. Pierwszym krokiem w tym wypadku jest pozbycie się zanieczyszczeń stałych wbitych w lakier. Używa się do tego specjalnej glinki lakierniczej lub różnego rodzaju środków chemicznych - jak chociażby pasta do czyszczenia lakieru.
  • Kolejnym krokiem jest polerowanie. Niewymagane wprawdzie, jednak profesjonalne warsztaty detailingowe wykonują je praktycznie zawsze. Wypolerowanie lakieru przed nałożeniem ceramiki potęguje bowiem efekt połysku i sprawia, że nasze auto wygląda jeszcze lepiej. Jest to długotrwały proces - ale zdecydowanie wart nakładu pracy.
  • Po wypolerowaniu lakieru przychodzi czas na nałożenie ostatecznej powłoki ceramicznej. Bardzo ważny jest fakt, że ceramika nie przykleja się do lakieru - jak na przykład wosk - ale wchodzi z nim w reakcję. Wskutek czego powstaje twarda, połyskująca skorupa.

Podczas nakładania roztworu ceramiki i rozpuszczalnika bardzo ważna jest technika - ponieważ po wyparowaniu odczynu rozpuszczającego powłoka twardnieje, a jedynym sposobem na jej usunięcie jest użycie papieru ściernego. Nie trzeba chyba wyjaśniać, z jakim ryzykiem się to wiąże.

Nakładanie ceramiki na lakier samodzielnie, a w profesjonalnym warsztacie detailingowym - co się bardziej opłaca?

Jak można było zauważyć, ceramika samochodowa jest dość skomplikowanym procesem. Z pewnością wymaga ona odpowiednich narzędzi, techniki i umiejętności. Samodzielna próba nałożenia powłoki ceramicznej wiąże się więc z dość dużym ryzykiem. Jeden drobny błąd może bowiem skutkować trwałym uszkodzeniem lakieru - jeśli coś pójdzie nie tak podczas nakładania ceramiki, a późniejsza próba usunięcia jej papierem ściernym zakończy się fiaskiem. Renomowane warsztaty detailingowe - jak na przykład Autoklinika Białystok - oferują usługi wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów, którzy wykonywali tego typu zabiegi setki razy. Jeśli więc zależy nam na najlepszym możliwym efekcie i małym ryzyku - zdecydowanie powinniśmy udać się do warsztatu.

Koszty powłoki ceramicznej - ile będziemy musieli zapłacić za zabezpieczenie lakieru ceramiką?

Właściciele aut zazwyczaj decydują się na samodzielną próbę nałożenia ceramiki, ponieważ chcą zaoszczędzić pieniądze. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to zabieg długotrwały. Co za tym idzie - nie będziemy musieli go powtarzać więcej niż raz do roku. Z kolei ryzyko, które ponosimy podczas samodzielnej próby nałożenia ceramiki jest niewspółmierne do potencjalnych korzyści.