Wprowadzone przez rząd rozporządzenia stawiają branżę w trudnej sytuacji i pozbawiają szans na dalsze funkcjonowanie w czasie epidemii koronawirusa. Stojąc w obliczu tego wyzwania 19 listopada w Poznaniu zebrali się reprezentanci 20 aquaparków i pływalni z całej Polski w celu zawiązania stowarzyszenia o nazwie „Polskie Aquaparki i Pływalnie”.
Na takim spotkaniu nie mogło oczywiście zabraknąć również przedstawicieli łódzkiego parku wodnego. Aquapark FALA już od samego początku pandemii koronawirusa regularnie informował Falowiczów nie tylko o podejmowanych krokach mających na celu zapewnienia jak najszybszego i najbezpieczniejszego korzystania z parków wodnych, ale również o kolejnych wdrażanych środkach bezpieczeństwa w ramach nowego reżimu sanitarnego. Naturalną kontynuacją tych działań był czynny udział reprezentantów łódzkiej spółki w zeszłotygodniowym spotkaniu oraz podpisanie przez delegatów FALI aktu powołującego do życia nową organizację zrzeszającą największych przedstawicieli branży.
Podczas spotkania wybrane zostały władze w tym Zarząd i Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia (której wiceprzewodniczącym został jeden z przedstawicieli Aquaparku FALA), a Walne Zebranie jednogłośnie przyjęło treść Statutu Stowarzyszenia.
Podstawowe postulaty Polskich Aquaparków i Pływalni to:
- Uznanie PAiP jako osobnej branży, z którą prowadzi dialog strona rządowa;
- Uzyskanie realnej, dedykowanej dla branży pomocy finansowej, która umożliwi zachowanie płynności finansowej, spłatę zobowiązań i ochronę miejsc pracy;
- Zrozumienie dla prozdrowotnej działalności i ponadstandardowego bezpieczeństwa PAiP;
- Wznowienia działalności na poziomie 50% frekwencji w strefie czerwonej oraz 75% frekwencji w strefie żółtej.
Przejrzystych przepisów prawnych umożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej bez ryzyka ewentualnych konsekwencji karno-skarbowych z powodu swobody ich interpretacji przez organy kontrolne.