DK Łódź: Dołącz do naszego stada!
Chcesz być częścią zespołu? Skontaktuj się z nami :)
Spotkania będą odbywać się już od września w środy od godz. 16.30 w sali 323.
Kontakt: Teresa Radzikowska, 604 104 575
Czym jest Teatr Pod Lupą?
Teatr został powołany do życia w 1991 roku przez aktorkę Teatru 77 - Teresę Radzikowską działa nieprzerwanie na bazie warsztatów o charakterze edukacyjnym. W tym okresie powstało 40 premier realizowanych przez kilkuset uczestników zajęć . Wielu spośród nich ukończyło szkoły teatralne i zostało aktorami zawodowymi.
POD LUPĄ był wielokrotnie nagradzany na festiwalach ogólnopolskich. W ostatnich latach latach został 2-krotnie wyróżniony na ŁÓPTA /Łódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich/.
Aktualnie zespół tworzą:
Grażyna Wieteska
Sebastian Dominiak
Michal Włodarczyk
Pawel Anglart
Karolina Michałus
Kim jest Teresa Radzikowska?
Przewodniczka stada, tak określiła rolę Teresy Radzikowskiej w Teatrze POD LUPA mgr Anna Wolska kulturoznawczyni podczas seminarium n.t. Teatr amatorski a cyberświat” w 2016 roku zorganizowanego z okazji 25-lecia istnienia teatru.
Pani Teresa absolwentka Wydziału Filologicznego UŁ, dyplomowana aktorka i pedagog, powołała do życia teatr na bazie warsztatów w 1991 roku w Łódzkim Domu Kultury. Laureatka 2 finałów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, nagradzana za kreacje aktorskie w teatrze STU KRZESEŁ i w Teatrze 77, rozpoczęła pracę warsztatową z uczniami szkół podstawowych i średnich. Wkrótce powstał zespół, który zrealizował Pałac lodowy” nagrodzony na ŁÓPCIE i Ogólnopolskim Festiwalu KSZESŁO”. To było pierwsze stado, które przetrwało 5 lat. Kolejne przedstawienia to: Odejście głodomora”, Historia chybionej miłości”, Drugi pokój”, Czupurek”.
W 1996 roku, po odejściu części zespołu, został zrealizowany kontrowersyjny, offowy spektakl Moja głowa była młotem kowalskim” nagradzany i prezentowany na wielu festiwalach w Polsce. Zainteresowanie teatrem absurdu zaowocowało też Rajem dusznym”, który powstał z inicjatywy samych aktorów. To było drugie stado - dojrzali artyści, których ukształtował teatr POD LUPĄ.
Trzecie stado pojawiło się na początku nowego tysiąclecia. Kilkunastoosobowa grupa (starzy aktorzy i młodzi uczestnicy warsztatów) stworzyli autorski Pogrzeb” prezentowany na festiwalu Młodzi na progu XXI wieku”. Poza tym trwał intensywny rozwój osobisty przygotowania do egzaminów aktorskich, monodram Epitafium dla nadwrażliwych” Pulsując…, działania parateatralne na terenie Łodzi i województwa, udział w festiwalach.
Okresy tworzenia się kolejnych stad stawały się coraz krótsze. Błyskawiczny rozwój cyberświata sprawia, że teatr często staje się tylko trampoliną do tworzenia osobistych karier. Jednak więzi i poczucie wspólnoty pozostają.” Z niektórymi kolegami z teatru POD LUPĄ jestem w kontakcie” mówi w wywiadzie dla Wysokich obcasów” Dobromir Dymecki obecnie aktor TR Warszawa. Niektórzy członkowie teatru, tacy jak Sebastian Dominiak obecnie nauczyciel - wrócił po latach i zagrał w Febe wróć”. Chodzi o znalezienie jakiejś odskoczni od codzienności.”
Pomimo upływu lat i trudności finansowych teatr wciąż działa. Powstają głośne spektakle: Telmah czy też Hamlet”, Gnojek”, Sytuacje rodzinne”, Oświadczyny”, Zagadkowa natura”, Zapiski oficera”, Pisi”, Pamiętnik Anny Frank”, Nie kupuj kota w worku”, Czucie”, Sceny z Różewicza. Brudne naczynie” Jim”, Papusza”, Moje 5 minut”, wreszcie ostatnia, bardzo ciekawa realizacja-Febe wróć” w wykonaniu pary dojrzałych aktorów Grażyny Wieteski i Sebastiana Dominiaka.
W okresie 30 lat swego istnienia teatr POD LUPĄ był wielokrotnie opisywany i recenzowany nie tylko w łódzkich gazetach codziennych, ale także w czasopismach o zasięgu ogólnopolskim takich jak Życie”, Tygiel kultury”, a nawet zagranicznym: /Tekst prof. Urszuli Aszyk w piśmie reżyserów hiszpańskich Ade Teatro”/
Ostatnie stado, które rozpoczęło działalność w 2018 roku musiało się zatrzymać, podobnie jak wiele innych w Polsce i na świecie z powodu pandemii. Czekamy z utęsknieniem na możliwość spotkania z widzami w realu , aby podjąć przerwaną realizację naszej Hero-Inki”, tym bardziej, że w 2021 roku minie 30 lat istnienia teatru POD LUPĄ.
Jeśli ktoś chciałby dołączyć do naszego stada zapraszamy!
Spotkania będą odbywać się już od września w środy od godz. 16.30 w sali 323.
Kontakt: Teresa Radzikowska, 604 104 575
Autor: krystian