Czy frankowicze mogą odzyskać swoje pieniądze?

Niekorzystne zmiany kursu CHF w roku 2011 sprawiły, że wielu frankowiczów musiało zapłacić nawet kilkukrotnie więcej, niż wynosiła kwota zobowiązania w dniu podjęcia kredytu. Przez wiele lat kredytobiorcy byli bezradni, a banki nie robiły nic, aby załagodzić sytuację. Obecnie,pomoc dla frankowiczówstoi na znacznie wyższym poziomie i pozwala skutecznie egzekwować prawa kredytobiorców. Czy aktualne orzecznictwo sądowe pozwala na odzyskanie utraconych pieniędzy?
Bezwzględne zapisy w umowach i ryzyko kursowe
Gdy okazało się, że Narodowy Bank Szwajcarki celowo dopuści do zwiększenia ceny franka, klienci, którzy zdecydowali się na kredyt we frankach znaleźli się o ogromnych tarapatach. Kurs rósł jak szalony, podobnie do miesięcznych rat kredytu. Nagle, osoby, które od kilkunastu lat spłacały swoje zobowiązanie, musiały spłacić więcej niż na początku umowy. Przez wiele lat pomoc frankowiczom praktycznie nie istniała. Kredytobiorcy musieli sobie samodzielnie radzić z rosnącym zadłużeniem.
Teraz sytuacja prezentuje się zgoła inaczej. W ostatnich latach pojawiły się przychylne wyroki sądów, które zapaliły światełko w tunelu dla wielu frankowiczów. Wystarczy zobaczyć, jak liczne kredyty frankowe 2018 zostały odwalutowane, co doprowadziło do zwrotu nadpłat z tytułu rosnącego ryzyka kursowego. Banki w wielu przypadkach nie wywiązały się ze swoich obowiązków i umieściły w umowach bardzo niekorzystne zapisy. To sprawia, że wielu kredytobiorców ma obecnie możliwość walczyć o odzyskanie utraconych pieniędzy.
Na czym polega odwalutowanie kredytu?
Aktualnie, pomoc dla frankowiczów jest świadczona przez kancelarie prawne, które pomagają wnieść pozew do sądu oraz znaleźć argumenty potrzebne do odwalutowania kredytu. W takiej sytuacji, wyrok sądu uznaje, że kredyt został zawarty w złotówkach. Tym samym, wszelkie nadpłaty powstałe w skutek ryzyka kursowego oraz niekorzystnej indeksacji podlegają zwrotom. Kredytobiorcy w ten sposób mogli odzyskać nawet do 60% spłaconej kwoty. W przypadku osób aktywnie spłacających kredyt, odwalutowanie może sprawić, że zobowiązanie zostanie uznane za spłacone wraz ze zwrotem nadwyżki. To najkorzystniejszy rezultat z punktu widzenia frankowiczów.
Prawna pomoc frankowiczom gdzie jej szukać?
Zagadnieniem zajmują się specjalistyczne kancelarie prawne, które od kilku lat zajmują się analizowaniem spraw frankowiczów. Samodzielne dochodzenie swoich praw jest bardzo trudne i w związku z tym, warto wykorzystać fachową pomoc frankowiczom. W tym celu należy wybrać dobrą i zaufaną kancelarię z doświadczeniem. Do naszej dyspozycji pozostają opinie innych klientów, a także kancelarie frankowe ranking. W obecnej sytuacji, ugoda z bankiem jest mało efektywna i zwykle niedostatecznie korzystna z punktu widzenia klientów. Warto zatem wkroczyć na drogę sądową.
Jak dochodzić swoich praw przed sądem?
Jeśli zdecydowałeś się walczyć przeciwko bankowi o swoje prawa, wybierz dobrą kancelarię i zdecyduj się na kredyty we frankach pozew. Radcy prawni pomogą Ci sformułować wniosek do sądu oraz zebrać niezbędną dokumentację. Do rozstrzygnięcia sprawy często potrzebne jest kilka rozpraw. Weźmy jednak pod uwagę, że fachowa pomoc frankowiczom pozwala na odzyskanie od 30 do 60% spłaconych środków. W przypadku kredytów hipotecznych jest to ogromna kwota. Zapowiedziana ustawa frankowa zapewne nie wejdzie w życie, ponieważ obecne orzecznictwo jest wystarczające do tego, aby kredytobiorcy mogli skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski