4 kilometry kanałów i rur wodociągowych naprawionych bez rozkopywania ulic -  mat. prasowe
4 kilometry kanałów i rur wodociągowych naprawionych bez rozkopywania ulic , mat. prasowe

Aby naprawić kanał ściekowy nie trzeba już utrudniać życia mieszkańcom, blokować wykopami uliczny ruch. Wystarczy wprowadzić do wymagającego naprawy kanału ściekowego elastyczny rękaw z włókna szklanego. Jest on nasączony poliestrową żywicą, która utwardza się pod wpływem ultrafioletowego światła. Po wprowadzeniu rękawa pod ziemię jest on napełniany powietrzem pod wysokim ciśnieniem. Potem wprowadza się do niego zestaw lamp UV.

Pod wpływem światła żywica twardnieje. Pod ziemię trafia następnie zdalnie sterowany robot, który nawierca w rękawie otwory w tych miejscach, gdzie dochodzą do niego przyłącza kanalizacyjne z okolicznych budynków. Jednorazowo metodą UV można przeprowadzić renowację nawet 150-metrowego odcinka kanału o przekrojach od 15 do 60 cm. Włókno szklane utwardzane przy użyciu światła jest wytrzymałe na obciążenia spowodowane ruchem ulicznym, ma żywotność nawet 50 lat. Całe oprzyrządowanie do prac naprawczych tą metodą mieści się w niewielkiej przyczepie samochodowej. Prace wykonuje się w ciągu dwóch dni roboczych. Pierwszego dnia kanał jest myty wodą pod wysokim ciśnieniem, drugiego wprowadzany jest pod ziemię rękaw i utwardzany światłem.

W tym roku pracownicy ZWIK metodą UV naprawiali kanały ściekowe na Stokach, Teofilowie i w dzielnicy Górna. Na ulicach Wapiennej, Antoniewskiej i Boryny metodą bez wykopów dodatkowo wymieniona została sieć wodociągowa. Przy użyciu siłowników przeciska się przez stare rury nowe odcinki wodociągu. Metoda zwana krakingiem statycznym doskonale sprawdza się w tych obszarach miasta, gdzie jest gęsta sieć instalacji podziemnej: gazowej, energetycznej czy telekomunikacyjnej. Jednorazowo, przy użyciu siłowników można wymienić odcinek wodociągu o długości 120 metrów.