Rzeczywistość rozszerzona czy naprawdę potrzebna?

Nowe technologie, chociaż rozwijają się przez lata, w pewnym momencie nabierają bardzo dużego rozpędu. Kiedy technologia jest już dopracowana, zaczyna wykorzystywać się ją na różnych polach. Przez to wielu ludzi odnosi wrażenie, ze jest nimi wręcz atakowana. Niestety, wiele osób uważa, że najnowsze technologie, takie jak rozszerzona rzeczywistość znajdują swoje zastosowanie tylko w rozrywce. Oczywiście nie jest to prawdą, co więcej, jest to niezwykle krzywdzący mit. Aplikacje rzeczywistości rozszerzonej, podobnie jak aplikacje rzeczywistości wirtualnej, wykorzystywane są na rozmaitych polach: nauka, technologia, biznes, medycyna wiele dziedzin z niej korzysta!
Rewolucje w medycynie i psychiatrii
Nowe technologie, tj. rzeczywistość rozszerzona pozwalają na wprowadzanie prawdziwych rewolucji do świata medycyny. Dzięki nim możliwe są znacznie dokładniejsze operacje, możliwość rozważenie różnych wariantów zabiegu w trakcie operacji w czasie nieoczekiwanych sytuacji. AR pozwala również na wykonywanie ćwiczeń dzieci z wadami wzroku, które poprzez zabawę mogą wykonywać również wskazane przez lekarza ćwiczenia. W końcu znajdują swoje zastosowanie także w psychiatrii, a dokładniej w leczeniu różnorodnych fobii. Prowadzone są także badania terapii bólu, w których AR jest bardzo pomocny. Pozwala m.in. badać możliwości aktywizacji motorycznej.
Nieoceniona pomoc w biznesie
Aby osoby prowadzące biznes mogły osiągnąć sukces, muszą dotrzeć do klienta. Muszą stworzyć wrażenie, że ich produkt jest najlepszy. Reklama często nie jest w stanie podołać temu zadaniu. Dlatego, na wielu targach przedsiębiorcy coraz częściej posługują się goglami, których zadaniem jest przedstawianie ich produktu. Dzięki temu klienci szybko mogą go poznać, a doznania, które im towarzyszą są tak niezapomniane, że nie są w stanie zapomnieć o firmie.W biznesie aplikacje rzeczywistości rozszerzonej wykorzystywane są również do prowadzenia szkoleń.
Wyjątkowy wkład w naukę
Technologie rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej mają nieoceniony wkład w nauką zarówno tę na najniższym poziomie, jak i naukę specjalistów, np. lekarzy. W jednym i w drugim przypadku aplikacje rzeczywistości rozszerzonej pozwalają nie tylko wyobrazić sobie dane zjawisko, czy też dany obiekt, ale również pozwalają go bardzo dokładnie zobaczyć. Jest to ważne zarówno dla dzieci, które mają ogromną trudność z wyobrażeniem sobie niektórych zjawisk, np. chemicznych, ale również dla osób specjalizujących się w danej dziedzinie. Chirurdzy, bez względu na swój wiek, mogą zapoznawać się z budową narządów, nie tylko podczas ćwiczeń, ale również w trakcie samej operacji.
Aplikacje rzeczywistości rozszerzonej sprawdzają się w wielu dziedzinach. Oczywiście nie można pominąć również rozrywki. Stosuje się je w muzeach, w lotnictwie, marketingu, architekturze, designie. Właściwie trudno byłoby znaleźć dziedzinę, w której technologia ta nie byłaby przydatna.
Technologia rzeczywistości rozszerzonej dla wielu jest jeszcze zupełnie niezrozumiała. Niektórzy nie mają jednak pojęcia, że już mogli mieć z nią coś wspólnego. Wystarczy przypomnieć sobie bardzo popularną kilka lat temu grę: Pokemon Go, która wykorzystywała rzeczywistość rozszerzoną. Wiele osób nie było w ogóle świadomych, że oni sami lub ich dzieci, korzystają z technologii, która dopiero się rozwija. Z całą pewnością już za kilka lat będzie ona jeszcze szerzej dostępna już nie tylko w grach, ale w codziennym życiu. Potencjał aplikacji rzeczywistości rozszerzonej jest bardzo duży aplikacje mogą pomagać wielu osobom z trudnościami w codziennym życiu. Można się spodziewać, że już niebawem nasze codzienność zostanie rozszerzona o wiele nowych doznań! Zatem, jeżeli zastanawiasz się, czy jest ona potrzebna, to odpowiadamy tak! Pomaga w ratowaniu życia, pomaga w kształceniu lekarzy. Dzięki niej bezpieczniejsza staje się jazda samochodem i latanie samolotami. Można wykorzystywać ją w turystyce i w edukacji.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski