Garaże blaszane w województwie łódzkim – jaką wybrać konstrukcję?

Nawet tanie garaże blaszane mogą być naprawdę solidne i estetycznie wykonane. Nie ma więc czego się obawiać przed ich wyborem, o ile zrobi się to w przemyślany sposób. Lekki garaż blaszak może doskonale spełniać funkcję pomieszczenia do schowania samochodu, motocykla, czy też narzędzi i akcesoriów związanych z ich użytkowaniem. Prosta konstrukcja sprawia, że można go wybrać również podczas budowy domu, zamiast projektować garaż murowany, który jest nieporównywalnie droższą inwestycją i wymagającą włożenia w jego postawienie znacznie więcej pracy. Wystarczy zadbać o odpowiednie miejsce i podłoże pod garaż blaszany, aby cieszyć się miejscem, w którym będzie można przechowywać pojazdy i inne rzeczy. Należy także pamiętać o tym, aby zdecydować się na odpowiedni model.

Garaż blaszany na wymiar – czym charakteryzuje się jego konstrukcja?

Garaż blaszany dwustanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczym opiera się na konstrukcji nośnej słupowej, a dach wykonany jest ze stalowych kątowników zimno-giętych, które są skręcane na śruby. Te elementy zwykle pokrywane są farbą proszkową, a jeśli użyto jedynie podkładowej, należy je pomalować po montażu. Ściany garażu tworzą arkusze stalowej blachy trapezowej o grubości od 0,5 do 0,7 mm, które łączone są za pomocą nitów. Dach może mieć kształt jedno- lub dwuspadowy i z reguły również jest wykonany z blachy. Garaże blaszane w województwie łódzkim można wyposażyć dodatkowo w okna i drzwi, a standardowo montowana jest najczęściej dwuskrzydłowa brama rozwierna z blachy. Dostępne są także modele z bramami uchylnymi lub segmentowymi. Producenci garaży blaszanych oferują również różne modele i wymiary, np. 4x6m, czy też 3x5m.

Garaże blaszane dwustanowiskowe – czy wymagają pozwolenia na budowę?

Postawienie blaszanego garażu na działce nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zgodnie z artykułem 29 prawa budowlanego, wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, jak właśnie garaż blaszany dwustanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczym, czy też wiaty, ganki przydomowe oraz oranżerie o powierzchni zabudowy do 35 m² mogą być wznoszone bez pozwolenia. Maksymalna liczba takich obiektów nie może przekroczyć dwóch na każde 500 m² działki. Jeśli planowana jest większa liczba budynków, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia.

W przypadku, gdy garaż akrylowy blaszany spełnia te kryteria, wystarczy zgłosić zamiar budowy do właściwego wydziału budownictwa w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu, co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Jeżeli urząd nie wyrazi sprzeciwu w tym czasie, można przystąpić do montażu.

Garaż blaszany drewnopodobny – jak go dobrze zakotwiczyć?

Po montażu blaszaki drewnopodobne muszą zostać zakotwiczone w odpowiedni sposób do podłoża, aby nie zostały porwane przez silniejszy wiatr. To wylewki betonowej powinno się je przytwierdzać dłuższymi kołkami rozporowymi, maksymalnie co dwa metry. Warto także pamiętać o tym, że większe garaże z blachy ocynkowanej powinny być dodatkowo wzmacniane kątownikami, aby ich konstrukcja była bardziej wytrzymała i stabilniejsza.