30. kwesta na Starym Cmentarzu: koncert, spacery i gra terenowa przed zbiórką datków
W Łodzi trwają intensywne przygotowania do 30. edycji kwesty na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza, która przyciągnie miłośników historii oraz kultury w pierwszy weekend listopada. W programie nie tylko zbiórka datków, ale również szereg wydarzeń towarzyszących, które mają na celu przybliżenie historycznego znaczenia tej nekropolii.

Uroczysty koncert inaugurujący 30. kwestę

W sobotę, 12 października, o godzinie 18:00 w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza przy ul. Piotrkowskiej odbędzie się koncert inaugurujący tegoroczną kwestę. Na scenie wystąpi kwartet smyczkowy APERTUS QUARTET z solistką Olgą Maroszek, która zachwyci publiczność swoim kontraltowym głosem. Program koncertu nawiązuje do wielokulturowości Starego Cmentarza, a w repertuarze znajdą się zarówno utwory polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko i Mieczysław Karłowicz, jak i dzieła Franciszka Schuberta oraz rosyjskich twórców. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Tematyczne spacery po Starym Cmentarzu

Już od wiosny odbywają się comiesięczne spacery tematyczne po Starym Cmentarzu, a najbliższy zaplanowano na niedzielę, 13 października o godzinie 11:00. Uczestnicy wyruszą spod bramy części katolickiej, a tematem przewodnim będzie „Obyś cudze dzieci uczył – wybitni łódzcy nauczyciele”. W trakcie wędrówki, prowadzonej przez Krystynę Janus, przewodniczkę po Łodzi, zwiedzający poznają sylwetki znanych i mniej znanych nauczycieli oraz działaczy oświatowych, którzy spoczywają na Starym Cmentarzu.

Kolejny spacer odbędzie się w niedzielę, 27 października, również o godzinie 11:00. Jego tytuł to „Piękno wykute w kamieniu – dzieła artystów rzeźbiarzy na Starym Cmentarzu”. Prowadzić go będzie Katarzyna Majewska, która zaprezentuje wybitne przykłady sztuki sepulkralnej oraz ich autorów.

Gra terenowa i oferta dla szkół

W niedzielę, 20 października o godzinie 11:00 odbędzie się bezpłatna gra terenowa „Śladami wspomnień – małe historie wielkiego miasta”. Uczestnicy, w formie spaceru po Starym Cmentarzu, poznają historię miasta przez pryzmat wspomnień dawnych mieszkańców oraz znanych postaci z historii Łodzi. Gra będzie mieć interaktywny charakter, a zadania do wykonania pozwolą odkryć finałowe hasło. Zapisy na wydarzenie ruszą 10 października, a organizatorzy zapraszają zespoły od 2 do 5 osób do zgłaszania się na adres e-mail.

Specjalna oferta została przygotowana również dla szkół. Każda środa października i listopada będzie okazją do bezpłatnego spaceru z przewodnikiem po Starym Cmentarzu. Zgłoszenia grupowe przyjmowane są przez e-mail.

Kronika Miasta Łodzi i podsumowanie kwesty

Na zakończenie 30. kwesty, w dniach 1-3 listopada, odbędzie się zbiórka datków, która w tym roku potrwa od godziny 9:00 do 19:00. Wydany zostanie również specjalny numer Kroniki Miasta Łodzi pt. „Piękno utrwalone”, nawiązujący do wcześniejszych jubileuszowych wydawnictw. Zwieńczeniem wydarzeń związanych z kwestą będzie podsumowanie, które odbędzie się 15 listopada w Muzeum Miasta Łodzi.

Te wydarzenia to doskonała okazja, by połączyć przyjemne z pożytecznym, wspierając jednocześnie działania na rzecz ochrony zabytków, które są świadectwem bogatej historii naszego miasta.


Na podst. Urząd Miasta Łodzi