Pomnik w Dębinie Gorzędowskiej: Pamięć o ofiarach i przestroga dla przyszłych pokoleń
Uroczystość poświęcenia pomnika w Dębinie Gorzędowskiej miała na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń z 1944 roku, kiedy to z rąk żandarmów niemieckich zginęło około 60 Romów. Wśród zgromadzonych byli nie tylko świadkowie historii, ale również ich potomkowie, którzy pielęgnują pamięć o tej bolesnej przeszłości.
  • Historia masakry Romów w Dębinie Gorzędowskiej

  • Uroczystość poświęcenia pomnika i przesłanie dla przyszłych pokoleń

  • Obecność społeczności romskiej i lokalnych autorytetów

Historia masakry Romów w Dębinie Gorzędowskiej

W lipcu 1944 roku w okolicach wsi Kocierzowy, Wąglin i Gertrudów miała miejsce jedna z najciemniejszych kart w dziejach II wojny światowej w Polsce. W niewielkim leśnym zagajniku życie straciło około 60 osób narodowości romskiej, w tym kobiety i dzieci. To tragiczne wydarzenie było konsekwencją brutalnych działań niemieckich żandarmów, które nie oszczędziły nawet niewinnych. Z taboru w Dębinie Gorzędowskiej przetrwało jedynie kilkanaście osób, głównie dzieci, które w czasie masakry znajdowały się poza obozem. Ekshumowane szczątki ofiar zostały uroczyście pochowane na rzymskokatolickim cmentarzu parafialnym w Konstantynowie Łódzkim, co stanowi symboliczne zakończenie ich tragicznej drogi.

Uroczystość poświęcenia pomnika i przesłanie dla przyszłych pokoleń

24 września odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika upamiętniającego te tragiczne wydarzenia. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, podczas której ks. Marcin Wojtasik wygłosił wzruszające kazanie, podkreślające znaczenie pamięci o ofiarach. Po mszy, pomnik został poświęcony przez ks. dziekana Leszka Kaźmierczaka. Krystyna Markowska, prezes Stowarzyszenia Centrum Doradztwa i Informacji Romów w Polsce, podkreśliła, że „ten pomnik to historia i przestroga dla przyszłych pokoleń”, apelując do zebranych o szanowanie pamięci o tych, którzy stracili życie w wyniku okrucieństwa wojny.

Obecność społeczności romskiej i lokalnych autorytetów

W uroczystości wzięli udział liczni przedstawiciele społeczności romskiej, w tym Karolina Stankiewicz-Kwiatkowska i Karol Kwiatkowski z Centralnej Rady Romów w Polsce. Obecna była również Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, oraz Alicja Galas z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Wśród zaproszonych gości znalazł się także Paweł Perzyna, naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Łodzi, oraz Sekretarz Miasta Paulina Kukielińska. Na zakończenie uroczystości burmistrz Robert Jakubowski zaproponował uczczenie pamięci ofiar wszystkich wojen na świecie minutą ciszy. Całe wydarzenie uświetnił występ zespołu muzyków romskich, który dodał szczególnego charakteru tej wzruszającej chwili.


Opierając się na: Konstantynów Łódzki