Orientalne brzmienia w Łódzkim Domu Kultury
Zapraszamy na nadchodzące spotkania z kulturą orientalną. W Łodzi i Lutomiersku odbędą się wyjątkowe wydarzenia, które przybliżą uczestnikom muzykę i poezję z Dalekiego Wschodu. To okazja, by poznać tradycyjne instrumenty i repertuar z Chin, Japonii oraz innych krajów regionu.
  1. Cytra starożytnych mędrców w Łódzkim Domu Kultury, 11 czerwca
  2. Warsztaty muzyki japońskiej w Lutomiersku, 18 czerwca
  3. Anna Krysztofiak jako prowadząca oba wydarzenia
  4. Wstęp wolny na oba spotkania

W dniu 11 czerwca 2024 roku, o godzinie 18:00 w Łódzkim Domu Kultury, odbędzie się trzecie spotkanie z cyklu "Wachlarz łódzki. Interdyscyplinarne spotkania z kulturą". Tematem przewodnim będzie "Cytra starożytnych mędrców. Muzyka i poezja obszaru języka mandaryńskiego". Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać najstarszej muzyki chińskiej, wykonywanej na autentycznych, archaicznych instrumentach takich jak cytra, flet qin xiao, dong xiao i chińska lutnia nanguan pipa. Wydarzenie poprowadzą Anna Krysztofiak oraz Jan Chmielowski, a wstęp na spotkanie jest wolny.

Natomiast tydzień później, 18 czerwca 2024 roku o godzinie 18:00, w sali konferencyjnej Salezjańskich Szkół Muzycznych w Lutomiersku, odbędą się warsztaty muzyki japońskiej zatytułowane "Podróże w lutnią". Warsztaty będą doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy na temat japońskiego instrumentarium, które obejmuje takie instrumenty jak koto, yakumogoto, ichigenkin, shakuhachi, taishokoto i gekkin. Anna Krysztofiak, prowadząca warsztaty, przybliży uczestnikom zarówno tradycyjny repertuar muzyczny, jak i techniki wokalne. Uczniowie szkół muzycznych będą mieli okazję spróbować swoich sił w nauce japońskiego śpiewu. Wstęp na warsztaty również jest wolny.

Anna Krysztofiak to artystka Chóru Filharmonii Łódzkiej, multiinstrumentalistka specjalizująca się w instrumentach dawnych i orientalnych, a także magister historii sztuki. Wykonuje tradycyjną muzykę na wielu instrumentach azjatyckich i jest jedną z nielicznych Europejek, które mają w swoim stałym repertuarze utwory nanguan w konserwatywnej stylistyce. Jej umiejętności zostały docenione przez etnomuzykologów i sinologów na międzynarodowej konferencji CHIME w Lizbonie w 2018 roku.

Krysztofiak kształciła się u wielu mistrzów, zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym u Olgi Pasiecznik, Nicolasa Parle, Marka Caudle, Marka Toporowskiego, Kyoko Kubota, Lin Po Chi i Abdou Ouardi. Jej bogate doświadczenie obejmuje również praktykę w budownictwie organowym oraz pełnienie funkcji organistki w parafii polskiej przy kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tych wyjątkowych wydarzeniach, które przybliżą nam piękno orientalnej muzyki i poezji. To doskonała okazja do zgłębiania kultury Dalekiego Wschodu i obcowania z wyjątkowymi artystami.


ŁDK