Zbiornik na Stokach stanie się turystyczną atrakcją na stałe
Inspiracja z odległego Stambułu zmienia oblicze lokalnej historii. Łódzkie zbiorniki na Stokach, znane do tej pory głównie specjalistom i nielicznym mieszkańcom, przekształcą się w podziemną katedrę pełną tajemnic i historii, otwartą na stałe dla zwiedzających. To projekt, który ma nie tylko ożywić turystykę, ale także przypomnieć o bogatym dziedzictwie miasta.
  1. Zbiorniki na Stokach, dotychczas wykorzystywane jako strategiczne rezerwuary wody, zyskają nowe życie jako atrakcja turystyczna.
  2. Inspiracją dla tego niecodziennego przedsięwzięcia stała się słynna Basilica Cistern w Stambule, znana z niepowtarzalnej atmosfery i architektury.
  3. Przemiana zbiorników zakłada nie tylko zmianę ich funkcji, ale także aranżację wnętrza, która ma podkreślić unikalną historię miasta.
  4. Zakład Wodociągów i Kanalizacji planuje rozpoczęcie prac w przyszłym roku, które obejmą nie tylko zbiorniki, ale i otaczającą je infrastrukturę.

Historia naszego miasta ma wiele twarzy, a jedną z najbardziej zaskakujących odsłoni już wkrótce projekt przekształcenia zbiorników na Stokach w „Podziemną Katedrę”. Przez wiele lat służyły one mieszkańcom zapewniając cenny zasób – wodę. Teraz, dzięki wizji i inspiracji czerpanej z dalekiego Stambułu, mają stać się czymś więcej niż tylko częścią infrastruktury.

Historia zbiorników na Stokach sięga lat 30. XX wieku, kiedy to pierwsze z nich zostały zbudowane według projektu inżyniera Williama Heerleina Lindleya. Ich unikalna konstrukcja, opierająca się na setkach kolumn i kopuł, przypomina średniowieczne katedry, co przyczyniło się do nadania im nowej, nieoficjalnej nazwy. Wzniesione z cegły, zdolnej wytrzymać ogromne ciśnienie, zbiorniki były świadkami wielu ważnych momentów w historii miasta.

Nowe, podświetlane aranżacje mają nie tylko oczarować odwiedzających, ale również edukować. Planowana instalacja stałej wystawy o historii miasta ma być mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością. Projekt ten to nie tylko hołd dla inżynierskiej myśli minionego stulecia, ale również szansa na odkrycie przez mieszkańców i turystów ukrytej strony miasta.

Z entuzjazmem oczekujemy na rozpoczęcie prac nad tym ambitnym projektem, który bez wątpienia wzbogaci kulturalne i turystyczne życie naszego miasta. „Podziemna Katedra” ma szansę stać się perłą w koronie lokalnych atrakcji, przyciągającą zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy poszukują niebanalnych doświadczeń.


Opierając się na: Urząd Miasta Łodzi