Urząd Miasta Łodzi: Plan farmy fotowoltaicznej przy Brzezińskiej z oszczędnościami do 3 mld zł!
Wizja przyszłości energetycznej naszego miasta nabiera realnych kształtów. Planowana inwestycja w farmę fotowoltaiczną ma szansę znacząco przyczynić się do oszczędności budżetowych, a także zapewnić czystą energię dla mieszkańców. Inicjatywa ta, realizowana na terenie pomiędzy ulicami Olkulską i Listopadową, może stać się kluczem do zrównoważonego rozwoju i niezależności energetycznej.
  1. Realizacja projektu farmy fotowoltaicznej na obszarze niemal 40 hektarów.
  2. Wykorzystanie technologii „Trackersów” maksymalizujących produkcję energii.
  3. Przewidywane oszczędności do 3 miliardów złotych w perspektywie 25 lat.
  4. Plan budowy drugiej farmy na terenie miejskiego lotniska, wspierającej infrastrukturę miasta i terminal.

Analizy techniczne terenu w rejonie ulic Brzezińskiej, Olkulskiej i Listopadowej zapowiadają, że pierwsza duża farma fotowoltaiczna w naszym mieście zacznie niebawem przekształcać promienie słońca w tanie i czyste źródło energii. Ta innowacyjna inwestycja obejmie prawie 40 hektarów i będzie korzystać z zaawansowanej technologii śledzącej słońce, zwiększając efektywność produkcji energii.

Projekt zakłada, że farma będzie miała moc 24 MWp, co umożliwi roczną produkcję 28 gigawatogodzin energii. To znacząco zredukuje zapotrzebowanie miejskich jednostek na zewnętrzne źródła energii, pokrywając jedną trzecią rocznego zapotrzebowania. Jest to krok milowy w kierunku samowystarczalności energetycznej i redukcji kosztów.

Zakładany okres eksploatacji nowej farmy to ćwierć wieku, w którym to czasie miasto ma zaoszczędzić niemal 3 miliardy złotych. Jest to zatem nie tylko inwestycja w zieloną energię, ale również w przyszłość finansową miasta. Dodatkowo, inicjatywa ta stawia nasze miasto na mapie liderów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Planowana jest również realizacja drugiej, dużej farmy fotowoltaicznej na terenie lotniska miejskiego, z której 1/5 mocy będzie wspierać działalność terminala, a pozostała część przyczyni się do dalszego zwiększenia dostaw czystej energii dla innych części miasta. Te ambitne projekty są wyraźnym sygnałem, że nasze miasto staje na czele walki z kryzysem klimatycznym, jednocześnie dbając o swoje finanse.


Urząd Miasta Łodzi