Przebudowa kamienic tworzących posesję trwała 4 lata. Prace opóźniła pandemia, wybuch wojny w Ukrainie i kryzys wywołany rosnącą inflacją. Nie zatrzymały one jednak przemiany nieruchomości, która odbywała się za zamkniętą bramą. Wielu mijających budynek przechodniów nawet nie zdawało sobie sprawy z toczących się za nią prac. Zdumienie budziły jedynie pojawiające się przed nią betoniarki...

POLECAMY

10 najbogatszych gmin w woj. łódzkim. Lider najlepszy w Polsce! [RANKING]

Dworzec Łódź Fabryczna, którego już nie ma. Tak wyglądały jego wnętrza! [ZDJĘCIA]

Hotel Pietryna

Czterogwiazdkowy Hotel Pietryna, bo taką nazwę będzie nosił, zaoferuje 61 pokojów gościnnych (w tym dwa apartamenty) w czterech budynkach składających się na nieruchomość. Przy wejściu z ul. Piotrkowskiej gości witać będzie recepcja z otwartym dla wszystkich lobby barem, który w ciepłe miesiące ma serwować napoje i przekąski także w zewnętrznym ogródku na ulicy. W obiekcie jest mała siłownia dla gości, pokój klubowy z biblioteczką i grami planszowymi, a także dwie sale konferencyjne do szerszych spotkań biznesowych. Gości karmić będzie restauracja z salą jadalną w przeszklonej oranżerii wychodzącej na podwórze, które zmieniło się nie do poznania.

POLECAMY

Łódzkie zbrodnie, o których mówiła cała Polska. Te zdarzenia wstrząsnęły miastem!

Najpiękniejsze drewniane budynki w Łodzi. Niepowtarzalny klimat! [ZDJĘCIA]

Przebudowa

Z istniejących na parceli zabudowań niezmienioną postać zachował jedynie wybudowany w 1873 r. budynek frontowy – odrestaurowany zgodnie z konserwatorskimi zaleceniami. Z dwóch stojących za nim oficyn (były skrajnie zaniedbane) ostała się tylko część ścian i cenne zabytkowe detale, np. drewniana galeria z największa w Łodzi żydowską kuczką (rodzaj zewnętrznego ganku) i klatka schodową północnej oficyny ze spiralnymi drewnianymi schodami. Oba budynki podwyższono dobudowując im trzecią kondygnację i połączono nową zabudową – trzecią oficyną, która zamknęła podwórze od strony wschodniej (bez parteru, gdzie jest mały parking). A do ciekawostek historycznych można dopisać jeszcze oryginalną klatkę schodową kamienicy frontowej, jej autentyczne drewniane podłogi i parkiety, stare drzwi przeszklone trawionymi we wzory szybami.

– W całym obiekcie mamy też 16 pokojów z balkonami, a to w łódzkich hotelach rzadkość. Część wychodzi na park sąsiedniej posesji od ul. Wschodniej – mówi inwestorka Joanna Widyńska-Hamad.

Przytulnie

Z założenia kameralny hotel Pietryna ma wabić gości nie tylko wysokim standardem i lokalizacją, ale też przytulną atmosferą, którą tworzą np. miękkie dywany i wykładziny podłogowe oraz tekstylne obicia mebli. Wystrój wnętrz będący dziełem projektantki Katarzyny Jasyk (Happy Barok) jest jednocześnie spójny, jak i zróżnicowany, bo pokoje w poszczególnych częściach hotelu różnią się detalami takimi jak np. kształty zagłóków łóżek, kolorystyką łazienek.

Frontowy budynek kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 40 został wybudowany w 1873 r. dla rodziny Silbersteinów, wówczas jednej z najzamożniejszych w Łodzi i bardzo zasłużonej dla miasta. Po 1925 r. w kamienicy mieściły się m.in. sklep Gazowni Łódzkiej, słynny sklep z aparatami fotograficznymi Morgensterna, a także sklep ze sprzętem radiowym. W ostatnich latach przed remontem funkcjonowała tam popularna piwiarnia.