Na Starym Rynku wymieniona została cała nawierzchnia, którą dodatkowo otoczono czerwonymi chodnikami. Od strony ulicy Nowomiejskiej dosadzono drzewa - jesiony pensylwańskie i klony, na całej powierzchni placu pojawi się też 300 krzewów (m.in. róże) i traw ozdobnych. Kwatery z drzewami rozplanowano również po północnej i wschodniej stronie. W okolicy drzew zamontowano ławki i drewniane siedziska, na placu stanęły też kosze na śmieci.
Atrakcją nowej przestrzeni będą niewątpliwie dwie podświetlane na kolorowo fontanny, których dysze zostaną ukryte pod powierzchnią. Obelisk symbolizujący nadanie praw miejskich Łodzi zostanie przesunięty i zyska nową formę pasującą do wyremontowanego placu.
Przebudowa Starego Rynku pochłonęła 9,7 mln zł. Betonowa dawniej pustynia już wkrótce stanie się zielonym i superprzyjaznym miejscem dla odwiedzających. Będą organizowane weekendowe giełdy kwiatowe, eko-targi oraz kiermasze książek. Planuje się działalność klimatycznych kawiarenek.
POLECAMY
O co tu chodzi? TOP 10 niepozornych, ale bardzo dziwnych rzeczy w Łodzi [ZDJĘCIA]
Największe wsie w Łódzkiem. Mają więcej mieszkańców niż niejedno miasto! [RANKING]
Wyjątkowe znaleziska na Starym Rynku
W pierwszych latach tworzenia się Łodzi przemysłowej dzisiejszy Stary Rynek był centralnym punktem rolniczej wówczas osady. W początkach XIX w. zbudowano wokół niego pierwsze kamienice. Jego dzisiejszy wygląd ukształtował się po II wojnie światowej, kiedy to na miejscu zniszczonej zabudowy powstały nowe domy. O wyjątkowej roli tego miejsca świadczą znaleziska, na które natrafiono już w pierwszych tygodniach przebudowy. Historyków i archeologów najbardziej poruszył fakt natrafienia na dawną studnię publiczną, którą do tej pory znano jedynie ze zdjęć z przeszłości. Poza nią odkryto resztki pieca z XVII w., pozostałości po piwniczkach i kramach oraz szczątki murów nieistniejącej, południowej pierzei rynku. Do tego doliczyć należy ponad tysiąc przedmiotów, z których przeszło połowa to rzeczy związane z handlem. m.in. ołowiane plomby, czyli rodzaj znaku towarowego, wykorzystywane na kolei, poczcie, w podatkach, młynach czy wojsku. A także łuski, sztućce, ceramikę, szkło, biżuterię, guziki.