UM Łódź: Łódź z klocków LEGO! Michał Duda udowadnia, że żaden projekt nie jest dla niego trudnością [ZDJĘCIA]

3 min czytania

Jest ogromnym fanem serii Lego Architecture, dlatego postanowił zacząć robić podobne konstrukcje. Lego oferuje do złożenia wiele obiektów z całego świata, ale nic z Polski i Łodzi. Bardzo mi tego brakowało, więc siedem lat temu zacząłem tworzyć pierwsze łódzkie modele w ramach swojego projektu Zbudowane z klocków” mówi Michał Duda.

Zaczął od Manufaktury, placu Wolności, dworca Łódź Fabryczna i Stajni Jednorożców. Nie były to duże konstrukcje liczyły od 84 do 295 klocków i mieściły się w dłoniach. Później przyszedł czas na nieco większe modele, np. na złożoną z 1910 klocków elektrownię Karola Scheiblera. Na szczególną uwagę zasługuje też model stadionu Widzewa o powierzchni niewiele większej od kartki A4. Wiele osób spodziewa się, że moje modele po złożeniu zajmują cały stół, ale w rzeczywistości są znacznie mniejsze przyznaje łodzianin. Dotychczas, zamiast skupiać się na dużych rozmiarach, przywiązywałem wagę do szczegółów i do tego, żeby jak najwierniej przypominały rzeczywiste obiekty.

Jego najnowszym projektem jest model przedstawiający miskę z ramenem. Michał wykorzystał w nim niestandardowe elementy żółte dłonie figurek Lego imitują makaron, płetwy udają krewetki, zielone flagi to glony, a kapelusze zastępują grzyby. Przygotowanych składników jest więcej niż mieści się w misce, więc zupę można skomponować według własnych preferencji mówi ze śmiechem łodzianin.

Ramen” tak bardzo mu się spodobał, że postanowił zgłosić go do konkursu Lego Ideas. Biorą w nim udział osoby z całego świata, które przedstawiają swoje własne pomysły na nowe zestawy klocków. Jeśli w odpowiednim czasie uda im się zebrać wymaganą liczbę głosów, Lego rozważa wydanie tego zestawu pod swoim szyldem. Aktualnie trwa głosowanie.

**Wejdź na stronę i zagłosuj na model Michała Ramen” w konkursie Lego Ideas:

Najmodniejsze sklepy w Łodzi. Tutaj kupują prawdziwi hipsterzy [ZDJĘCIA]

Magda Gessler w restauracjach w Łodzi i okolicach. Sprawdź, gdzie urządziła Kuchenne Rewolucje!

Od szkicu do budowli

Stworzenie jednego modelu zajmuje Michałowi kilka tygodni albo nawet parę miesięcy. Gdy wpadnie już na pomysł, co chce zrobić, zaczyna szkicować swój projekt na kartce, a później przenosi go do specjalnego programu, w którym są dostępne wszystkie wyprodukowane dotychczas rodzaje i kolory klocków Lego. Po przygotowaniu modelu 3D Michał zaczyna zamawiać potrzebne elementy.

Niektóre z nich są bardzo rzadkie, bo znajdują się w zestawach produkowanych np. kilkanaście lat temu. Zdarza się, że sprowadzam je od handlarzy z odległych krajów, np. z Australii, Stanów Zjednoczonych czy Indonezji dodaje. Po zebraniu wszystkich klocków nadchodzi czas na najprzyjemniejszą część całego projektu składanie i sprawdzanie, czy konstrukcja jest stabilna.

Michał projekt Zbudowane z klocków” tworzy dziś ze swoimi przyjaciółmi Łukaszem Piwowarskim i Łukaszem Małeckim. Razem z nimi zajął się projektowaniem i aranżacją znajdującej się w Mediatece MeMo sali Legowisko”. Wystrój tego wnętrza w całości nawiązuje do klocków na podłodze leżą tematyczne dywany, są także pufy w kształcie klocków, a na ścianach wiszą specjalnie zbudowane mozaiki z łódzkimi motywami. Oprócz tego na całej ścianie znajdują się przegródki z posegregowanymi klockami do samodzielnego układania.

Zbuduj z klocków strategię firmy

Łodzianin zajmuje się także prowadzeniem warsztatów dla firm i dla uczniów szkół. Na tych pierwszych skłania pracowników do twórczego myślenia zachęca ich do wykonywania różnych abstrakcyjnych zadań, m.in. do budowania z klocków strategii firmy na najbliższe kilka lat. Podczas warsztatów z dziećmi skupia się w głównej mierze na zabawie podaje im temat przewodni zajęć, a oni mają do niego ułożyć wymyśloną przez siebie konstrukcję.

Nieszablonowe myślenie jest w pracy i w szkole pożądane, a dzięki klockom można świetnie rozwinąć swoją kreatywność podkreśla.

W przyszłości Michał planuje stworzyć zdecydowanie większy model, który będzie składał się z ponad 20 tysięcy klocków. Na razie jeszcze nie zdradza, czego możemy się spodziewać, ale budowa już się rozpoczęła.

Autor: krystian