Za utrzymanie dróg w okresie zimowym odpowiedzialnych jest 18 firm, które dysponują 108 pługosolarkami. Te pojazdy będą oczyszczać główne miejskie arterie, a na osiedlowe, węższe ulice wjadą mniejsze ciągniki z lemieszem. Łódź została podzielona na 14 rejonów – za odśnieżanie każdego z nich odpowiedzialne jest inne przedsiębiorstwo. Utrzymaniem ulicy Piotrkowskiej zajmuje się Łódzki Zakład Usług Komunalnych. Wszystkie firmy mają wystarczająco dużo soli i chlorku wapnia. Te zapasy wystarczą na całą zimę.

Odśnieżanie z perspektywy pracowników

Podczas jednego wyjazdu wszystkie pojazdy są w stanie odśnieżyć ponad 3000 km dróg. Od momentu wydania dyspozycji przez miejskie służby, firmy mają 40 minut na rozpoczęcie pracy. Wyznaczoną trasę muszą pokonać w maksymalnie cztery godziny. Dodatkowo miasto wskazało 86 wyjątkowo niebezpiecznych lokalizacji, narażonych na gołoledź. To m.in. wiadukty i estakady. Na te miejsca służby zwrócą szczególną uwagę. Przedsiębiorstwa zajmujące się utrzymaniem łódzkich ulic są wynagradzane za każdy odśnieżony lub posypywany kilometr drogi, a nie za gotowość do wyjazdu.

Warto pamiętać o tym, że zimą za bezpieczeństwo na chodnikach przed posesjami odpowiadają ich właściciele lub administratorzy. Jeśli będą zwlekać z odśnieżaniem lub posypywaniem nawierzchni, mogą zostać ukarani przez Straż Miejską w Łodzi, która na bieżąco kontroluje stan chodników.

Oddział Oczyszczania Miasta dyżuruje przez całą dobę. Mieszkańcy mogą zgłaszać miejsca, które wymagają pilnej interwencji służb pod numerem telefonu: 42 638 49 73 oraz mailowo, na specjalny adres: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

.