W 2022 r. wysoka inflacja i podwyżki stóp procentowych pozbawiły wiele rodzin możliwości zaciągnięcia kredytów hipotecznych i zakupu wymarzonego lokum. Załamanie rynku kredytów pociągnęło spadek sprzedaży, szczególnie dotkliwy w drugiej połowie 2022 r. 

– U niektórych deweloperów wyniósł on nawet 30–40% – mówi dr Konrad Żelazowski z Katedry Inwestycji i Nieruchomości UŁ. – Rok 2023 wygląda już lepiej. 

W Łodzi wciąż jednak widoczne są efekty spowolnienia. W połowie 2023 r. na różnym etapie zaawansowania było 116 inwestycji mieszkaniowych, z czego tylko 20 rozpoczętych od III kwartału 2022 r. W budowie było 10 810 lokali, a to o 11% mniej niż w poprzednim roku.

POLECAMY

Winnice w województwie łódzkim
Winnice w województwie łódzkim. Gdzie się znajdują i co oferują? [ZDJĘCIA]
Łódź, której już nie ma. Czy pamiętasz te kultowe miejsca? [ZDJĘCIA]

Nadal drogo

Mieszkania w Łodzi nadal drożeją. Wg NBP średnia cena ofertowa 1 mkw. na rynku pierwotnym w połowie 2023 r. wynosiła 9465 zł.

– Ceny idą w górę, bo przez ostatnie trzy lata rosły koszty budowy, co odbiło się na rynku – dodaje Michał Styś, prezes zarządu OPG Property Professionals. – Cały 2022 r. i przełom 2023 r. były dużym wyzwaniem dla deweloperów. Mieszkań sprzedawało się mało. 

Poprawę koniunktury przyniósł dopiero rok bieżący. Popyt ożywiło wdrożenie programu Bezpieczny Kredyt 2%, co zdaje się budzić nieśmiały optymizm.