Złocień karłowy biały ozdobą ogrodu naturalistycznego

Złocień karłowy biały to delikatna roślina kwitnąca o białych płatkach i żółtych środkach. Sadzony w dużych ilościach prezentuje się wyjątkowo okazale. Roślina ta jest chętnie wybierana do ogrodów utrzymanych w stylu wiejskim i naturalistycznym. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup jej nasion?

Złocień karłowy biały – podstawowe informacje

Złocień karłowy biały to roślina wieloletnia, która wchodzi w skład rodziny astrowatych, co oznacza, że jest spokrewniony z astrami, chryzantemami czy stokrotkami. W naturalnych warunkach roślina występuje w południowo-zachodniej Afryce (w uprawie jest obecnie spotykany na całym świecie). Złocień w sprzyjających warunkach osiąga około 50 centymetrów wysokości. Posiada on wzniesioną, rozgałęziającą się u nasady, nieowłosioną łodygę. Pierzaste, zielone liście mogą być skrętoległe, siedzące lub ogonkowe. Na szczytach długich łodyg wyrastają zebrane w koszyczki kwiaty. Dn koszyczka jest żółte i wypukłe, natomiast płatki mają zazwyczaj kolor biały (spotykane są także lekko różowe lub żółtawe). Roślina z wyglądu bardzo przypomina rumianek lub margarytkę. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i rwa do sierpnia. Roślina wytwarza duże ilości kwiatów. Ulistnione, długie pędy są wzniesione, jednak mogą się także pokładać. Ogrodnicy chętnie sadzą złocień karłowy na rabatach bylinowych. Roślina ta nadaje się także do uprawy w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Floryści często wykorzystują złocień na kwiat cięty, gdyż jest on bardzo wytrzymały, a ponadto długo utrzymuje się w wazonie.

Złocień karłowy biały – warunki uprawy

Jeżeli chcemy uprawiać złocień karłowy biały w przydomowym ogrodzie musimy się liczyć z tym, że roślina nie zakwitnie w pierwszym roku, a dopiero w kolejnym sezonie po posadzeniu.

Złocień karłowy biały dobrze jest posadzić na stanowisku ciepłym i dobrze nasłonecznionym (w ten sposób zapewnimy mu warunki zbliżone do naturalnych). Roślina nie ma wielkich wymagań jeżeli chodzi o glebę. Jeżeli jednak zależy nam na obfitym kwitnieniu wybierzmy podłoże piaszczysto-gliniaste, zasobne w składniki pokarmowe i przepuszczalne, a także stale umiarkowanie wilgotne (roślina nie lubi suszy ani zastojów wody).

Roślina ta posiada wystarczającą odporność na mróz, żeby przetrwać zimę w polskim ogrodzie. Nasiona złocienia sadzi się bezpośrednio do gruntu wiosną (najczęściej ma to miejsce w kwietniu). Jako, że złocień jest rośliną silnie rozkrzewiającą się – musimy pamiętać o zachowaniu większych odległości pomiędzy stanowiskami.

Ogrodnicy cenią złocień za bardzo szybki wzrost i dużą wytrzymałość na niekorzystne warunki zewnętrzne.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje złocień karłowy biały?

Złocień karłowy biały do prawidłowego rozwoju potrzebuje regularnego podlewania. Powinniśmy także pamiętać, żeby nawozić go nawozami organicznymi. W początkowych fazach wzrostu rośliny może okazać się regularne odchwaszczanie. Nie jest to jednak roślina wymagająca, a jej uprawa nie powinna sprawić kłopotów nawet początkującym ogrodnikom.

Złocień karłowy biały – jak wybrać najlepsze nasiona tej rośliny?

Nasiona złocienia karłowego białego można obecnie kupić w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych. Zdaniem doświadczonych ogrodników najlepszym wyborem są nasiona pochodzące z oferty renomowanych, polskich producentów. Pamiętajmy, że opakowanie nasion musi być dokładnie opisane (musi się na nim znaleźć aktualny termin przydatności nasion – po jego upływie tracą one zdolność do kiełkowania). Ważne jest też, żeby nie było uszkodzone.