Kamila Kremer odwiedza 84-letniego Leszka Karkusińskiego od nieco ponad pół roku. Ich wspólne spotkania zawsze są pełne opowieści, Pan Leszek każdorazowo przygotowuje kawę i słodkości na przybycie Kamili. Senior entuzjastycznie odbiera każdy pomysł na wyjście z domu, np. do teatru czy biblioteki. Kiedy jest zimno – spacerują z kawą w kubku na wynos, a kiedy pogoda dopisuje – wybierają się wspólnie na działkę seniora, by dopilnować uprawianych przez pana Leszka warzyw i kwiatów lub pospacerować po pobliskim lesie.

POLECAMY

ulica
Najdłuższe ulice w Łodzi. Która liderką? Uwaga, na liście nie ma Piotrkowskiej!
Najkrótsze ulice w Łodzi. Przy najmniejszej nie zmieściłby się dom! [RANKING]

Łódzkie pary wolontariuszy i seniorów

Kamila i Pan Leszek to tylko jeden z ponad już czterdziestu przykładów łódzkich par wolontariuszy i seniorów, które spotkały się i nawiązały wspólną relację za sprawą Stowarzyszenia mali bracia Ubogich oraz programu pod nazwą “Twoja Obecność pomaga mi żyć (Obecność)”. Projekt jest realizowany w Łodzi od jesieni 2021 r. Stowarzyszenie nadal poszukuje i zaprasza do udziału w programie zarówno wolontariuszy, jak i seniorów.

Każdy wolontariusz regularnie odwiedza podopiecznego, systematycznie dzwoni i wspiera w trudnych chwilach, budując w ten sposób wzajemną relację. Trwające minimum dwie godziny i całkowicie bezpłatne wizyty odbywają się co najmniej raz w tygodniu. Polegają na wspólnych rozmowach, oglądaniu zdjęć, spacerze lub wycieczce.

Nic nie zastąpi rozmowy

– Samotni seniorzy potrzebujący wsparcia w zakupach, przygotowywaniu posiłków czy sprzątaniu, otrzymują już taką pomoc w postaci usług opiekuńczych, które oferujemy – mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Tego typu wsparcie, choć niewątpliwie bardzo ważne, nie zastąpi jednak rozmowy i po prostu bycia z drugim człowiekiem. Opiekunki robią, co mogą, ale czekają na nie także inni potrzebujący i muszą się sprawnie do kolejnych łodzian przemieścić. Dlatego nasi podopieczni decydują się również chętnie na regularne odwiedziny wolontariuszy Stowarzyszenia.

Takich par seniorów oraz wolontariuszy jest w Łodzi, dzięki Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich jest znacznie więcej. Elżbieta Kołkowska odwiedza 92-letnią Teresę Jatczak od ponad roku. Podczas wspólnych spotkań dużo rozmawiają i wspominają. Ela czyta również seniorce Jej ulubione czasopisma. Przy ładnej pogodzie wychodzą na krótkie spacery. Z kolei Jolanta Hoffman oraz 72-letnia Irena Nowak znają się od pół roku. Stan zdrowia Pani Ireny nie pozwala na większe wyprawy, ale wolontariuszka dba o to, by czasem wyciągnąć seniorkę z domu – wspólnie były już np. na pizzy, a także na spacerze w pobliskim parku. Ich spotkania to również wspólne gotowanie czy po prostu rozmowa przy herbacie.

POLECAMY

Łódzkie zbrodnie, o których mówiła cała Polska. Te zdarzenia wstrząsnęły miastem!
TOP 10 złotych miejsc w Łodzi
Złote, a skromne. TOP 10 miejsc w Łodzi, na które nie spojrzysz bez mrużenia oczu!

Seniorzy 80+ najliczniejszą grupą

Obecnie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które świętuje w tym roku 20-lecie działalności, opiekuje się około 680 samotnymi osobami starszymi pochodzącymi z dwunastu miast w Polsce: Warszawy, Poznania, Lublina, Pruszkowa, Wrocławia, Świdnika, Krakowa, Łodzi, Tarnowa, Gniezna, Legionowa i Wałbrzycha. Najstarsza seniorka będącą pod opieką Stowarzyszenia w Łodzi ma 92 lata, a najmłodsza - dokładnie 60 lat (czyli jest w minimalnym wieku, by zostać podopieczną Stowarzyszenia). Najliczniejszą grupę wśród łódzkich seniorów korzystających ze wsparcia Stowarzyszenia stanowią osoby powyżej 80 roku życia (to niemal połowa wszystkich aktualnych podopiecznych). Z badań przeprowadzonych w bieżącym roku przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Stowarzyszenia wynika, że to właśnie seniorzy powyżej 80 roku życia często odczuwają samotność.

W przypadku wolontariuszy, rozpiętość wiekowa jest bardzo duża - są to zarówno studenci, osoby aktywne zawodowo jak i osoby na emeryturze. Najmłodszy obecnie wolontariusz w Łodzi ma 19 lat, a najstarszy skończył z kolei 74 lata. Zdecydowana większość wolontariuszy to kobiety, np. w Łodzi jest obecnie tylko sześciu mężczyzn.

Wolontariusze poszukiwani

Obecnie Stowarzyszenie zaprasza do udziału w programie przede wszystkim wolontariuszy, czyli osoby dorosłe, które chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem. Zainteresowani są proszeni o aplikację przez stronę internetową www.malibracia.org.pl/wolontariat. Chętni zostaną zaproszeni na spotkanie informacyjne, rozmowę i szkolenie wprowadzające.

– Zgłaszający się do nas seniorzy mieszkają w bardzo różnych rejonach miastach – mówi Klaudyna Kubiak, regionalny koordynator Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Łodzi. – Najliczniejszą grupę stanowią obecnie podopieczni pochodzący z Bałut. Dlatego to tam, a dokładniej na Teofilowie oraz na Radogoszczu, poszukujemy w pierwszej kolejności wolontariuszy do współpracy. Chętnych do spędzenia czasu z seniorami, mieszkających w każdym innym zakątku Łodzi, zapraszamy również jak najbardziej serdecznie.

Jednocześnie trwa nabór uczestników (seniorów) do programu “Obecność”, który odbywa się m.in. poprzez kontakt z pracownikami łódzkiego MOPS-u oraz organizacjami pozarządowymi, a także grupami nieformalnymi działającymi na rzecz łodzian. Każdy senior, który czuje się samotny i chce spędzić czas z życzliwą, serdeczną i chętną do rozmów osobą, może również samodzielnie skontaktować się bezpośrednio z biurem Stowarzyszenia pod numerem telefonu: 600 615 110 (od poniedziałku do piątku w godz. 12:00–14:00).