Czy można być radcą prawnym i doradcą podatkowym?
Mimo że radca prawny i doradca podatkowy to dwa oddzielne zawody, to niektóre obowiązki mają wspólne. To przede wszystkim oferowanie doradztwa w kwestiach podatkowych i możliwość reprezentowania klientów przed organami skarbowymi. Czy profesje te można wykonywać jednocześnie?

Czym różni się zawód radcy prawnego od doradcy podatkowego?

Zakres uprawnień doradcy podatkowego jest węższy niż radcy prawnego, ponieważ zamyka się on jedynie wokół spraw związanych z księgowością. Drugi z wymienionych zawodów skupia się w głównej mierze na obsłudze prawnej przedsiębiorstw i instytucji publicznych – wsparcie może zatem obejmować szereg różnych tematów dotyczących organizacji. Ze względu na specjalizację kompetencje doradców w zakresie prawa podatkowego są wyższe. Co więcej, w przeciwieństwie do radców prawnych często zajmują się oni także prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

Doradcy podatkowi to zazwyczaj eksperci w swojej dziedzinie. Z tego powodu kwestie związane z podatkami warto powierzać właśnie doradcom. Warto jednak zaznaczyć, że radcy prawni często decydują się na poszerzenie swoich kompetencji poprzez zdobycie uprawnień doradcy podatkowego. Możliwy jest również ruch w przeciwną stronę – po spełnieniu określonych wymogów i zdobyciu odpowiedniego doświadczenia doradcy mogą starać się o uzyskanie wpisu na listę radców prawnych.

Kto jest uprawniony do wykonania usługi doradztwa podatkowego?

Usługę doradztwa podatkowego mogą świadczyć doradcy podatkowi, radcy prawni oraz adwokaci. Podstawą jest zdobycie odpowiednich, uznanych przez państwo uprawnień. Bez stosownych zezwoleń oferowanie tego typu usług może wiązać się z karą grzywny w wysokości nawet do 50 tys. złotych. Uprawnienia można bez problemu zweryfikować w rejestrze doradców podatkowych, który jest dostępny w sieci dla każdego zainteresowanego internauty bez dodatkowych opłat.

Na czym polega doradztwo podatkowe?

Doradztwo podatkowe to usługa, która obejmuje przede wszystkim udzielanie porad w zakresie prawa podatkowego (np. wskazanie najkorzystniejszej formy opodatkowania) oraz sporządzanie opinii związanych z tego typu kwestiami. Ponadto świadczenie to polega również na odgrywaniu roli pełnomocnika klienta przed urzędem administracji skarbowej czy sądem.

Przedsiębiorcy, którzy chcą zwiększyć bezpieczeństwo swojej firmy, powinni rozważyć skorzystanie z usług specjalisty, jakim jest doradca podatkowy. Łódź to miasto, w którym swoją siedzibę ma firma zatrudniająca wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów w tej właśnie dziedzinie – mowa o przedsiębiorstwie BDB Consulting, które działa na rynku od ponad 25 lat.

Usługa doradztwa podatkowego pozwala uniknąć wysokich kar finansowych, jakie mogą wiązać się z nieprawidłowościami w zeznaniach podatkowych. Korzystając z takiego wsparcia, przedsiębiorcy mogą mieć pewność, że dokumentacja zostanie sporządzona w odpowiedni, rzetelny sposób. Dzięki temu możliwe jest pełne skupienie się na realizacji założonych celów biznesowych oraz na rozwoju firmy.

Powyższy artykuł powstał we współpracy merytorycznej z portalem bdbconsulting.pl.