Czynniki ryzyka uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, której leczenie polega na wieloetapowej terapii. W przypadku wielu osób duży wpływ na podatność na uzależnienie mają czynniki ryzyka, zarówno biologiczne, jak i psychiczne czy społeczne.

Czym jest choroba alkoholowa i kiedy występuje? 

Choroba alkoholowa, określana mianem alkoholizmu określana jest jako połączenie zaburzeń psychicznych i fizycznych objawiających się nadmiernym spożyciem wysokoprocentowych trunków. W skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. Jest to choroba, która przez lata może mieć destrukcyjny wpływ na organizm człowieka. Dzięki terapii można jednak skutecznie zatrzymać jej rozwój.

Alkoholizm określa się również mianem choroby pierwotnej. Oznacza to, że prowadzi do szeregu schorzeń, zarówno somatycznych, jak i psychicznych. Jej przebieg jest powolny, a skutki nadmiernego spożycia przekładają się na wyniki badań. Według ekspertów, choroby tej nie można całkowicie wyleczyć, dlatego osoby poddawane terapii określa się mianem „trzeźwiejących alkoholików”, zamiast „byłych alkoholików”. 

Czynniki ryzyka uzależnienia od alkoholu - podatność na uzależnienie 

Podatność na uzależnienie to inaczej czynnik, który ma znaczący wpływ na przebieg uzależnienia. Wśród czynników ryzyka wymienia się trzy kategorie:

  1. Biologiczne objawiające się zwiększoną tolerancją na dawki przyjmowanego alkoholu. W wielu przypadkach będzie to również gen predyspozycji do uzależnień. W tej kategorii zakwalifikowano płeć oraz osłabione bodźce awersyjne. 
  2. Psychiczne. W tym przypadku alkohol może wydawać się sposobem na rozwiązanie problemów. Częściej sięgają po niego również osoby z niską samooceną. Większą skłonność, aby popaść w uzależnienie, mają osoby chore psychicznie oraz odznaczające się małą odpornością na określone czynniki zewnętrzne (takie, jak agresja). 
  3. Społeczne. Duży wpływ na uzależnienie ma środowisko, w którym dana osoba się wychowuje. Gdy w rodzinie jest osoba, która zmaga się z uzależnieniem, rośnie prawdopodobieństwo, że dzieci również zostaną alkoholikami. Nie bez znaczenia pozostaje kultura panująca w danym państwie oraz społeczne przyzwolenie na spożywanie trunków. 

Alkoholizm jest chorobą śmiertelną. W aktach zgonu nie wpisuje się jednak określenia „choroba alkoholowa” lecz powiązane z nią schorzenia somatyczne, w tym m.in. marskość wątroby. Przy leczeniu podstawą jest wsparcie ze strony psychologa, który pomoże uporać się z zaburzeniami emocjonalnymi. W wielu przypadkach może pomóc awersyjna metoda leczenia alkoholizmu, określana mianem wszywki. Wszywka alkoholowa Łódź jest ważnym etapem w terapii trzeźwiejących alkoholików.