UM Łódź: Teatr Powszechny w Łodzi. Prapremiera Na całe życie” w reżyserii Wojciecha Malajkata

2 min czytania

Włoska komedia stawia przed nami pytania o naturę związków i relacji. Opowiada historię czterech małżeństw, które dowiadują się, że ich śluby są nieważne, albowiem udzielił ich człowiek udający księdza. Mają okazję po raz kolejny stanąć przed ołtarzem i odnowić, teraz z pełną mocą, swoje przysięgi… Czy się na to zdecydują?

Kryzys i rewolucja

To spektakl o tym, że w naszym życiu nic nie jest stałe ani stabilne mówi reżyser Wojciech Malajkat. W Na całe życie” mamy do czynienia z rewolucją, którą dotyczy instytucji małżeństwa. Co ono dla nas współcześnie znaczy? Czy jeszcze w ogóle cokolwiek znaczy? Czy małżeństwo to relacja między ludźmi czy tylko formalny związek? Stawiamy pytania, ale nie chcemy dawać gotowych recept podkreśla.

Sztuka pokazuje słabość konstrukcji rodziny w tradycyjnym rozumieniu, pewien kryzys, którego doświadczamy dodaje dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska. W skrajnych przypadkach ten kryzys objawia się w przemocowych relacjach. Takie zjawiska trzeba piętnować i nazywać po imieniu. Na całe życie” dotyka też kryzysu wiary i religijności. Co znaczy dla nas wiara? Czy ma coś wspólnego z autentycznym poszukiwaniem Boga czy dotyczy tylko rytuałów i ceremonii? Ile jest w tym wiary, a ile hipokryzji i gry pozorów?

Boom mieszkaniowy w Łodzi! Te budynki powstaną w 2023 r. [ZDJĘCIA]

Te instalacje artystyczne w Łodzi robiły wrażenie! Bawiły, a nawet straszyły mieszkańców [ZDJĘCIA]

Z dystansem i nadzieją na trudne tematy

Czy można o tym wszystkim mówić językiem komedii? W moim przekonaniu zdecydowanie tak. Inteligentna komedia nie oznacza braku refleksji podkreśla Pilawska. Posługując się innymi środkami, potrafi opowiadać o traumach, trudnych tematach, ale jednocześnie daje nadzieję.

Prapremiera spektaklu Na całe życie” odbędzie się 14 stycznia na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi. Kolejne przedstawienia 15, 17, 18 i 19 stycznia o godz. 19:00. W obsadzie: Aleksandra Bogulewska, Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Barbara Lauks, Karolina Łukaszewicz, Paulina Nadel, Ewa Sonnenburg, Marta Maria Wiśniewska, Magda Zając, Andrzej Jakubas, Sebastian Jasnoch, Jakub Kryształ, Michał Lacheta/Kamil Suszczyk, Jakub Wieczorek, Jan Wojciech Poradowski.

Bilety w cenie od 70 do 90 zł można kupić w kasie Teatru, w biletomacie w Galerii Łódzkiej oraz na stronie internetowej

Autor: krystian