Nazywana polskim Manchesterem, pokryta czerwoną cegłą, klimatyczna - tak wielu osobom kojarzy się Łódź. Miasto, które w ostatnich latach przeszło prawdziwy renesans. Tutaj postęp miesza się z duchem czasu, a chętnych na własne M przybywa. Dlaczego w Łodzi warto „przycumować” na dłużej?
Jedyna w swoim rodzaju
W ciągu ostatnich lat, stolica województwa łódzkiego ewoluowała od ośrodka produkcyjnego do jednego z głównych centrów outsourcingowych i logistycznych w Polsce. Przyciąga zarówno inwestorów, jak i mieszkańców. Jest doceniana w coraz to nowych rankingach, nawet tych zagranicznych.
W ubiegłym roku Łódź została wyróżniona przez międzynarodowe czasopismo National Geographic Traveler i jako jedyne polskie miasto, została uwzględniona w światowym plebiscycie „Best of the World 2022”. Celem rankingu było wskazanie 25 wyjątkowych miejsc na świecie, które warto zobaczyć w zbliżającym się roku.
Nic dziwnego, że Łódź zwróciła uwagę tak ważnego czasopisma, w końcu to nietuzinkowe miejsce na mapie Polski, warte zobaczenia, a nawet zostania na dłużej! Zachęca do tego wiele czynników. Chociażby to, że ponad 30% powierzchni miasta to tereny zielone, w tym Las Łagiewnicki, będący jednym z największych miejskich kompleksów leśnych w Europie. Miasto wyróżnia się także przepięknymi muralami. Co ciekawe, w 2021 roku to właśnie tutaj powstał największy tego typu malunek w kraju. Gigantyczne malowidło przedstawia Geralta z Rivii, czyli Wiedźmina z sagi napisanej przez łodzianina Andrzeja Sapkowskiego.
Rynek mieszkaniowy
Łódź to miasto wyjątkowe, które zyskuje sympatię coraz większej rzeszy osób. To także dobre miejsce do życia, na co wskazuje perspektywiczny rynek mieszkaniowy.
W ostatnich latach łódzka „mieszkaniówka” mocno rozwinęła się w kontekście nowych projektów deweloperskich. Miało to związek z ogólną poprawą sytuacji gospodarczej na terenie Łodzi. Warto wspomnieć, że łódzka stopa bezrobocia rejestrowanego spadła z 12,3% (2013 r.) do 5,8% (2021 r.). W 2021 roku łódzcy deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 6 400 mieszkań. Pięć lat wcześniej było to nieco ponad 1 600 lokali. Progres jest zatem bardzo imponujący. Natomiast w okresie styczeń - sierpień 2022 roku lokalni deweloperzy rozpoczęli realizację 2 117 lokali.
W bieżącym roku łódzcy deweloperzy wyhamowali pod względem liczby nowych projektów - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. - Jest to odpowiedź na ograniczony popyt. Natomiast długookresowe perspektywy rynku pierwotnego z Łodzi prezentują się nieźle. To dobrze skomunikowane miasto konkuruje bowiem np. z Warszawą i Poznaniem niższymi kosztami życia oraz pracy. Atutem Łodzi pozostaje też dobre zaplecze akademickie i położenie w samym centrum kraju - dodaje ekspert.
Ranking Inwestycji
Łódź to miasto, które coraz bardziej zyskuje w oczach Polaków, przywodząc na myśl odrestaurowane, piękne budynki i nowoczesne inwestycje.
Nowoczesność to wspólny mianownik projektów nagrodzonych w III kw. 2022 roku w Rankingu Inwestycji portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął Poniatowski Park I. Inwestycja jest obecnie w trakcie budowy z planowanym na 1 kw. 2023 roku terminem oddania do użytkowania. Przyszli mieszkańcy będą mogli korzystać z garażu podziemnego, a także z wydzielonych pomieszczeń na rowery i wózki. Tuż obok tego projektu znajduje się Park im. ks. J. Poniatowskiego.
Drugie miejsce przypadło inwestycji Murapol Nowa Przędzalnia, wybudowanej w historycznej przestrzeni dawnej przędzalni. Wyjątkowy klimat nadaje budynkom ceglana elewacja, a elementem wyróżniającym osiedle jest odrestaurowana zabytkowa wieża fabryczna. To nowoczesny projekt, który powstał z poszanowaniem do historii. Brązowym medalistą zestawienia został natomiast Platon - kawalerki inwestycyjne. Inwestycja powstaje niespełna kilometr od centrum Łodzi. Mieszkania rekomendowane są do zakupu pod przyszły wynajem. Wszystkie trzy nagrodzone projekty znajdują się na Starym Polesiu.
Łódź jest miastem wyjątkowym ze względu na swą oryginalną tkankę miejską, specyficzną atmosferę i postindustrialne dziedzictwo. Ten klimat doceniają zarówno inwestorzy, jak i mieszkańcy. Warto dołączyć do grona tych osób, a dalszy rozwój miasta obserwować z okna własnego M.
Chcesz wiedzieć więcej na temat Rankingu Inwestycji? Sprawdź! https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/lodz/ocena-q3-2022/