Właściwości i zastosowanie miedzi

Mimo, że miedź nie jest jednym z najpopularniejszych metali, to jest ona powszechnie stosowana. Miedź, ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu oraz w gospodarstwie domowym. Skup miedzi, cieszy się dużą popularnością ze względu na powszechne zastosowanie oraz jej właściwości.

Czym jest miedź?

Pozyskiwana jest w kopalniach odkrywkowych, porfiru miedziowego.Miedź, jest pierwiastkiem chemicznym, który charakteryzuje się zaraz po srebrze, dobrym przewodnictwem elektrycznym oraz cieplnym. Różne zanieczyszczenia, mogą wpłynąć na jej przewodność. Jest miękkim metalem, giętkim oraz odpornym na korozję, charakteryzuje się wysoką plastycznością, dzięki czemu może być poddana obróbce na ciepło jak i na zimno. Jej największą zaletą, jest możliwość poddania jej recyklingowi, a jednocześnie nie traci swoich właściwości. Miedź posiada właściwości bakteriobójcze, właśnie z tego powodu, stosuje się ją w środkach bakteriobójczych oraz farbach przeciwporostowych.

Jak klasyfikuje się miedź?

Mosiądz, jest jednym z najpopularniejszych stopów miedzi, jest to miedź połączona z cynkiem, ale także brąz składa się na niego miedź oraz cyna. W punktach skupu, można spotkać się z dodatkową kwalifikacją. Według niego, wyróżnia się: miedź milibera, świecącą oraz miedź pobiał. Właśnie na podstawie zawartości miedzi w elemencie, skup poddaje miedź klasyfikacji oraz określa stawkę zakupu. Na rynku, dostępnych jest wiele skupów miedzi, jednym z nich jest skup miedzi Warszawa.

Gdzie znajduje swoje zastosowania?

Miedź jest biostatyczna, oznacza to że hamuje rozrost bakterii. Jest niepalna i nie podtrzymuje płomienia. Ekologiczny materiał, nadaje się ona do ponownego wykorzystania. Jest ona głównym składnikiem stopowym mosiądzów, nowego srebra, brązów, poza tym jest dodatkiem stopowym niektórych stali.

Miedź, stosowana jest w różnych gałęziach przemysłu:

  • Budownictwie - ze względu na wysoką odporność na działanie wody, bardzo często wykorzystywana jest do produkcji pokryć dachowych, stosowana jest również do produkcji piorunochronów, oraz lutowania i spawania.
  • Elektryce - między innymi budowy przewodów elektrycznych, elektromagnesów oraz radiatorów.
  • Usługach jubilerskich - dodawana jest często do srebra i złota, co poprawia ich mechaniczne właściwości. Tombak, czyli imitujący złoto stop cynku oraz miedzi.
  • Przemyśle morskim - posiada antybakteryjne właściwości, przez co używana jest jako biostatyczna powierzchnia pokrywająca statki. Stanowi to, skuteczna ochronę przed skorupiakami oraz omułkami.