Projekt „Błękitno-Zielona Łódź: Zrównoważona gospodarka wodna w dolinie rzeki Lamus" zakłada pilotaż ponownego „odkrycia" jednej z łódzkich rzek.
Rzeka Lamus znów na powierzchni
Projekt będzie polegał na „wyciągnięciu" rzeki Lamus z systemu kanalizacji i wyeksponowaniu w przestrzeni parku im. J. Kilińskiego (który zostanie poddany rewaloryzacji) oraz wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych z okolicznych nieruchomości i dachów budynków (m.in. Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Szkoły Filmowej, Muzeum Kinematografii) w celu zasilenia rzeki Lamus, nawodnienia zieleni w parku Źródliska I-II.
POLECAMY
Łódzkie rzeki - Bałutka. Którędy płynęła? Gdzie biły jej źródła? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
TOP 10 symboli Łodzi. Czy znasz je wszystkie? Co dodasz do naszej listy? [ZDJĘCIA]
Przebudują plac Zwycięstwa
Projekt zakłada również budowę kolektora wzdłuż ul. Kilińskiego od granicy parku do rzeki Jasień, a także przebudowę placu Zwycięstwa – rewitalizację i zlikwidowanie podtopień. Dodatkowo w projekcie uwzględnione zostaną elementy podczyszczania wód opadowych (m.in. z wykorzystaniem sekwencyjnego systemu sedymentacyjno-biofiltracyjnego) oraz monitorowania poziomu wilgotności gleby i poziomu wód gruntowych (poprzez montowanie specjalistycznych czujników wilgotności w podłożu).– Oczywiście wszystkie szczegóły poznamy wraz z opracowaniem koncepcji, ale zakładamy, że uda nam się odkryć około 200 m rzeki – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.
Opracowanie koncepcji „odkrycia" rzeki Lamus wykona łódzka firma BZB Projekt w konsorcjum z firmą DS Consilting z Gdańska. Koncepcja „odkrycia" rzeki Lamus ma zostać opracowana jeszcze w 2022 r.