W sobotnie popołudnie łódzcy policjanci uczestniczyli w pikniku pod nazwą „Przybij piątkę”. Atrakcji i zabaw nie było końca. Dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności kierując rowerem po terenie miasteczka ruchu drogowego, a chętni zdobyć kartę rowerową.
24 września 2022 roku policjanci uczestniczyli w pikniku „Przybij piątkę”. Takie spotkania są doskonałą okazją do promowania szeroko rozumianego bezpieczeństwa i jednocześnie przybliżenia pracy policjanta. Po zakończeniu oficjalnej części i przedstawieniu służb uczestniczących w pikniku, mieszkańcy mogli bezpośrednio porozmawiać z funkcjonariuszami oraz zapoznać się z rolą i charakterem pracy służb mundurowych.
Dużą atrakcją dla najmłodszych był pokaz policyjnych radiowozów. Dzieci mogły usiąść za kierownicą, włączyć światła błyskowe i policyjne syreny, co dawało dużo radości, nie tylko najmłodszym. W policyjnym namiocie oprócz rozwiązywania zagadek o tematyce bezpieczeństwa, można było zobaczyć i zrobić odbitki swoich linii papilarnych. Każde dziecko odwiedzające policyjne stanowisko otrzymało książeczki edukacyjne, elementy odblaskowe i pamiątkowe breloczki.
Nową atrakcją dla starszych dzieci była możliwość podszkolenia swoich umiejętności rowerowych w miasteczku ruchu drogowego. Policjanci sprawdzali czy każdy rowerzysta przestrzega przepisów, czyli stosuje się do znaków drogowych, prawidłowo sygnalizuje manewry skrętu w prawo oraz w lewo a nawet jak się zachowuje przejeżdżając przez tory kolejowe. Ponadto dzieci posiadające zgody dyrektorów szkół mogły podejść do egzaminu na kartę rowerową.
Mundurowi rozmawiali także z dorosłymi o tym, jak ustrzec się przed oszustwem na tzw. wnuczka albo policjanta. Zainteresowanym pracą w policji udzielali porad i wskazówek, informowali jakie należy spełnić warunki, jakie przygotować dokumenty i gdzie należy je złożyć. Policjanci pokazywali również mieszkańcom, jak korzystać z Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa i aplikacji „Moja Komenda".
Funkcjonariusze podczas pikniku odpowiadali na liczne pytania dotyczące nowych przepisów drogowych, opowiadali o swojej pracy, rozmawiali z uczestnikami o bezpieczeństwie i rozdawali materiały prewencyjne. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyły się jak zawsze alkogogle i narkogogle. Każdy chętny mógł pokonać w nich tor przeszkód i przekonać się jak rzeczywistość postrzegają osoby nietrzeźwe czy znajdujące pod wpływem środków odurzających.
mł. asp. Jadwiga Czyż
WRD KMP w Łodzi