Dostęp do przedstawicieli zawodów medycznych nie zawsze jest prosty. Nie dotyczy to jednak wyłącznie lekarzy. Coraz częściej poszukiwanym specjalistą jest fizjoterapeuta. Łódź pozwala na dotarcie do wielu ekspertów w tej dziedzinie. Dowiedz się, jak to zrobić i zweryfikować jakość usług.
Co robi fizjoterapeuta? To nie tylko rehabilitacja
Zakres kompetencji fizjoterapeuty jest bardzo szeroki. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że to przedstawiciel zawodów medycznych, który, aby wykonywać swoją działalność, musi ukończyć odpowiednie studia i posiadać prawo wykonywania zawodu. Czym konkretnie się zajmuje?
Jego podstawowym zadaniem jest przywrócenie sprawności ruchowej pacjenta, a także łagodzenie bólu i dbanie o sprawność fizyczną podopiecznych.
Może w tym celu wykorzystywać wiele środków, w tym:
- masaże terapeutyczne,
- kinesiotaping,
- ćwiczenia terapeutyczne,
- laseroterapię,
- ultrasonoterapię,
- krioterapię,
- elektroterapię.
Fizjoterapeuta w Łodzi – jak go znaleźć?
Wsparcie fizjoterapeuty przydaje się w wielu sytuacjach. Często zwracamy się do niego podczas rehabilitacji następującej np. po złamaniu kończyn czy po wypadkach komunikacyjnych.
Są także niezbędni np. w leczeniu schorzeń stawów czy przywracaniu do pełni sprawności sportowców, którzy odnieśli kontuzje. Jak dotrzeć do odpowiedniego specjalisty i dowiedzieć się więcej na jego temat? Jeżeli szukasz fizjoterapeuty w Łodzi, pomocna okaże się baza firm ALEO.com.
Dzięki niej błyskawicznie dotrzesz do wszystkich przedsiębiorstw zajmujących się fizjoterapią, a następnie uzyskasz rozbudowane dane na ich temat w profilu konkretnej firmy. Ile kosztuje fizjoterapeuta? Wszystko zależy od celu wizyty i zabiegów, które będą wykonywane. Zazwyczaj godzina konsultacji fizjoterapeutycznej to koszt 100–200 zł. Poszczególne zabiegi fizykoterapeutyczne kosztują natomiast od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sesję, możliwe jest także wykupienie abonamentów.
Różne rodzaje fizjoterapii
To, co robi fizjoterapeuta, zależy także od jego specjalizacji. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, należy dobrać ją właściwie do konkretnego problemu zdrowotnego. Generalnie fizjoterapeuci posługują się kinezyterapią, skupiającą się na zajęciach ruchowych, fizykoterapią, wykorzystującą bodźce fizykalne, oraz masażem.
Poszczególni specjaliści mogą jednak skupiać się przede wszystkim nad jednym z tych kierunków i dzięki temu proponować np. rozszerzoną terapię pozwalającą na kompleksowe zajęcie się konkretnym problemem zdrowotnym.
Coraz większą popularnością cieszy się fizjoterapia sportowa. To wsparcie nie tylko dla zawodowców, ale również amatorów, którzy chcą przeciwdziałać różnego typu kontuzjom i kontynuować treningi bez ryzyka dla zdrowia. Co robi fizjoterapeuta sportowy?
Współpraca przybiera różne formy. Może zakładać kompleksowe prowadzenie sportowca, uwzględniające nie tylko rozwiązywanie pojawiających się kontuzji czy objawów przemęczenia, ale również przygotowanie do zawodów, pracę nad zwiększaniem zakresu ruchu i wzmacnianiem ciała czy przeprowadzanie konsultacji. Oczywiście wymaga to nie tylko dużej wiedzy medycznej, ale również znajomości konkretnej dyscypliny i indywidualnych uwarunkowań pacjenta.
Sprawdź fizjoterapeutę przed wizytą
Zawód fizjoterapeuty podlega ścisłym regulacjom, które ustala ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty. Aby móc posługiwać się tym tytułem, konieczne jest ukończenie 5-letnich studiów wyższych w zakresie fizjoterapii, a następnie odbycie półrocznej praktyki zawodowej oraz zdanie Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego. Każdy specjalista widnieje także w spisie Krajowej Izby Fizjoterapeutów.