Porady dekarskie dla początkujących

Być może nie jesteś ekspertem we wszystkim, ale to nie znaczy, że nie możesz zacząć. Uczenie się nowych rzeczy to coś, co każdy powinien robić - nawet jeśli na początku nie wydaje się to naturalne. Na szczęście z pomocą Google i YouTube każdy może stać się ekspertem w każdej dziedzinie (nawet dekarz). Dekarze wykonują jedną z najbardziej niebezpiecznych prac na świecie ze względu na narażenie na spadające przedmioty i niestabilne powierzchnie. Nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia w budownictwie lub ciesielstwie, istnieje kilka podstawowych wskazówek, które zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas pracy na własnym lub cudzym dachu.

Dowiedz się, jakie materiały dekarskie będą potrzebne

Jeśli czujesz się na siłach, możesz sam zająć się remontem dachu. Jeśli nie, usługi dekarskie Warszawa są dzisiaj bardzo popularne i na pewno znajdziesz firmę, która sprosta Twoim oczekiwaniom. Dachy płaskie są zwykle wykonane z gontów bitumicznych, paneli metalowych lub dachówek. Tego typu dachy zwykle wymagają użycia kleju, aby utrzymać je na miejscu, oraz gwoździ lub wkrętów, aby je przymocować. Natomiast dachy spadziste (zarówno strome, jak i łagodnie nachylone) są zwykle wykonywane z takich materiałów, jak gonty drewniane, terakota, łupek lub płytki betonowe. Materiały te można montować za pomocą młotka i gwoździ, bez konieczności używania innych narzędzi. Pierwszą zasadą, o której należy pamiętać, jest używanie sprzętu, który jest w dobrym stanie. Do tej pracy potrzeba wielu narzędzi i należy się upewnić, że są one aktualne. Jeśli trzeba będzie usunąć gwoździe z dachu, potrzebny będzie łopatka z ostrym szpicem. Należy również zabrać ze sobą młotek, aby można było wybić gwoździe przed użyciem łomu. Do pokrycia dachu potrzebne będą różne wkręty, gwoździe i gonty (w ilości odpowiedniej do rodzaju prac). Aby bezpiecznie dotrzeć na dach, należy zaopatrzyć się w sprzęt ochronny, taki jak okulary, rękawice, kask i buty. Jeśli nie masz jeszcze tych przedmiotów - lub jeśli są one stare - warto w nie zainwestować, aby były gotowe w razie potrzeby. Ostatnią rzeczą, jakiej byśmy sobie życzyli, jest przebywanie na dachu bez gogli, gdy niespodziewanie wyskoczy gwóźdź.

Nie zapomnij o narzędziach dekarskich

Dekarze potrzebują różnych narzędzi do wykonania swojej pracy. Jednymi z najważniejszych narzędzi są młotek, gwoździe, nóż dekarski i dłuta. Młotek i gwoździe będą używane do prostych zadań, takich jak układanie gontów lub wypełnianie dziur po gwoździach. Noża dekarskiego używa się zwykle do usuwania starych materiałów pokrycia dachowego, takich jak asfalt czy papa. Używa się go także do nacinania gontów lub blach, aby ułatwić ich montaż. Dłuta są zwykle używane podczas montażu dachów łupkowych lub dachów metalowych na rąbek stojący. Dekarze używają dłuta jako prowadnicy podczas wycinania szczelin w blachach, zanim zostaną one solidnie przymocowane gwoździami. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem pracy mieć pod ręką te podstawowe narzędzia, co pozwoli uniknąć opóźnień.