Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łódź

Policjanci Wydziałów Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zainaugurowali kampanię „Twoje Światła Nasze Bezpieczeństwo”. Funkcjonariusze informowali o założeniach akcji, przypominali też o tym, jak ważny dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego jest stan oświetlenia pojazdów.

21 października w Łodzi tuż po zmroku na al.  Włókniarzy mundurowi z drogówki w obecności  mediów rozpoczęli kampanię „Twoje Światła Nasze Bezpieczeństwo”. Funkcjonariusze  przypominali, że jesień to trudny okres dla kierowców. Wcześnie zapadający zmierzch, częste opady atmosferyczne to czas, w którym oświetlenie drogi ma  niewątpliwie duży wpływ na bezpieczeństwo.  Konsekwencją złego ustawienia świateł  jest oślepianie innego użytkownika drogi lub po prostu jej niedoświetlenie. Musimy pamiętać również o tym, że światło padające z reflektorów samochodu może zostać zmienione w trakcie gdy jedziemy po nierównej nawierzchni –szczególnie jesienią , kiedy na drogach powstaje więcej dziur, a wiele z nich jest przykrytych kałużami. Wtedy właśnie  bardzo często dochodzi do luzowania śrub mocujących reflektory, a co za tym idzie, zmiany kąta padania światła. Konieczna jest zatem ich okresowa kontrola. Kolejnym krokiem powinno być ustawienie korektora świateł w pozycji „0”. Każdorazowo powinniśmy również pamiętać o zawartości bagażnika gdyż przebywający  w jego wnętrzu ładunek może spowodować podniesienie przodu auta, co niewątpliwie wpływa na niewłaściwy kąt padania światła. Ustawienie swoich  świateł możemy bardzo łatwo sprawdzić nawet podczas codziennej jazdy. Wystarczy przyjrzeć się, czy nasze światła odbijają się w lusterkach poprzedzającego samochodu. Światła z obu reflektorów powinny tworzyć dwa trójkąty znajdujące się na tej samej wysokości. Gdy jedna strona świeci zbyt wysoko lub krzywo, oznacza to konieczność korekty.

W ramach prowadzonej  kampanii kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, Polskiego Związku Motorowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Podczas trwania działań, w dniach 23.10, 6.11, 20.11 oraz 4.12.2021 roku, odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” na wybranych stacjach diagnostycznych biorących udział w akcji. W województwie łódzkim udział w przedsięwzięciu biorą 52 stacje.

asp sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi

  • miejsce kontroli ustawienia świateł, policjant ustawia przyrząd
  • miejsce kontroli ustawienia świateł policjant kontroluje ustawienie świateł
  • miejsce kontroli ustawienia świateł , policjant kuca, sprawdza ustawienie świateł na urządzeniu
  • miejsce kontroli ustawienia świateł, mężczyzna patrząc na urządzenie naprawia światło w swoim aucie
  • miejsce kontroli ustawienia świateł policjanci zatrzymują czerwone auto do kontroli
  • miejsce kontroli ustawienia świateł, policjantka udziela wywiadu stacji telewizyjnej