Z duchem czasu, ale pamiętając o historii tak buduje się w Łodzi

Nowoczesne zabudowania, liczne kamienice, czerwona cegła i stare fabryki te zrewitalizowane i te wciąż czekające na lepsze czasy tak po krótce można opisać łódzką architekturę. Tutaj postęp miesza się z historią. Widać to m.in. w działalności deweloperów. W nowoczesne budownictwo wplatają elementy przypominające o dawnym klimacie polskiego Manchesteru.
Miasto z czerwonej cegły
Niewiele polskich miast ma swój własny kolor. Łódź należy do tego elitarnego grona, z którym niemal od razu kojarzy się jedna barwa czerwień. Wszystko za sprawą bardzo charakterystycznego budownictwa. Stolica województwa łódzkiego była niegdyś największym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w kraju, dlatego też powstawały tu liczne fabryki, w przeważającym stopniu stawiane właśnie z czerwonej cegły. Ten budulec na trwałe wpisał się w krajobraz miasta. Możemy podziwiać go m.in. na zrewitalizowanej Manufakturze, hotelu Andel’s czy na magazynach Scheiblera przy ul. Tymienieckiego.
Liczne XIX-wieczne fabryki przypominają o historii Łodzi. Co więcej, ta pamięć jest wciąż bardzo żywa, wspierana także przez współczesne budownictwo. Nie przypadkowo bowiem, na wielu powstających dziś projektach jawi się czerwona cegła…
Nie inaczej jest w inwestycji Murapol Nowa Przędzalnia, nagrodzonej w Rankingu Inwestycji portalu RynekPierwotny.pl. Jak mówi Iwona Sroka, członek zarządu Murapol SA. _ Osiedle realizowane jest na terenie dawnej przędzalni wełny czesankowej stąd jego nazwa. Elewacje budynków, poprzez ceglane elementy nawiązują do industrialnej tradycji miasta. Na osiedlu pozostała również zabytkowa, stylowa wieża z czerwonej cegły. W porozumieniu z konserwatorem zabytków postanowiliśmy ją odnowić. Zgodnie z projektem, stworzonym przez naszą pracownię Murapol Architects Drive, będzie ona pełnić funkcję reprezentacyjną osiedla, przypominając o tradycjach przemysłowej Łodzi oraz wkomponuje się w budynki osiedla z takimi też symbolicznymi elementami elewacji._
Dobre miejsce do życia
Postindustrialny krajobraz Łodzi sprawia, że miasto ma naprawdę wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Często wpływa on na decyzję o zakupie mieszkania właśnie w tym miejscu. Jednak powodów, aby tu osiąść, jest znacznie więcej. _ Łódź to miasto, które w ostatnich latach dynamicznie się rozwija i przeszło bardzo pozytywne zmiany. Śmiało można stwierdzić, iż obecnie przeżywa swój renesans. Jako trzecie pod względem liczby ludności miasto w Polsce posiada wysoki potencjał demograficzny oraz atrakcyjne warunki prowadzenia biznesu to tu wiele międzynarodowych firm zakłada swoje centra usług_ podkreśla Iwona Sroka.
Stolica województwa łódzkiego to częsty wybór nie tylko przedsiębiorców, ale także osób poszukujących wymarzonego M” i deweloperów budujących nowe inwestycje. We wrześniu na portal RynekPierwotny.pl wprowadzono 664 nowe oferty, dostępnych jest niespełna 3,5 tys. mieszkań. Średnia cena za mkw. wynosi 7719 zł. Z kolei największą popularnością cieszą się lokale dwu- i trzypokojowe.
Nowoczesne inwestycje z odrobiną historii
Zainteresowanie inwestycjami, w których pojawiają się nawiązania do dawnej architektury Łodzi, potwierdzają również wyniki Rankingu Inwestycji. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła inwestycja Murapol Apartamenty Piłsudskiego. Wygląd osiedla nawiązuje do ceglanej zabudowy charakterystycznej dla dawnych fabryk. Do przemysłowej historii Łodzi odnosi się również projekt Murapol Nowa Przędzalnia, która zajęła w zestawieniu drugie miejsce. Wyjątkowy klimat nada budynkom ceglana elewacja, a elementem wyróżniającym osiedle będzie odrestaurowana zabytkowa wieża fabryczna. Brązowym medalistą rankingu jest Perła Piotrkowska. Inwestycja zlokalizowana w samym sercu miasta, przy najbardziej znanej, pełnej zabytkowych kamieniczek ulicy.
Z czego wynika tak duża popularność tego typu inwestycji? Iwona Sroka wskazuje, że zainteresowanie wśród klientów wynika m.in. z dogodnej lokalizacji inwestycji oraz połączenia nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w budynkach z projektami powstającymi z szacunkiem do tkanki miejskiej.
Nie ulega zatem wątpliwości, że Łodzianie cenią postindustrialny charakter miasta. Inwestycje, które nawiązują do dawnego budownictwa, darzone są szczególną uwagą. Nie tak łatwo bowiem połączyć nowe ze starym i jeszcze zrobić to ze smakiem.
Chcesz wiedzieć więcej na temat Rankingu Inwestycji? Sprawdź! https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/lodz/ocena-q3-2021/
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski