Złote bransoletki, czyli piękno na wyciągnięcie ręki

Słowo biżuteria pochodzi z języka francuskiego "bijou" i oznacza klejnot. Kategoria ta obejmuje wszelkie elementy ozdobne jak antyczne pierścionki, obręcze, wisiorki czy naszyjniki, wykonywane początkowo z kamyków, muszli, piór ptasich, kawałków skóry czy kłów i kości zwierzęcych. Co ciekawe, początkowo były to atrybuty typowo męskie i określały status społeczny użytkownika oraz odgrywały rolę ochronną przed niepożądanymi mocami. Dopiero z biegiem czasu ozdoby biżuteryjne stały się symbolem kobiecości.

Bransoletki, urok jak na dłoni

Bransoletki, jako bogaty element zdobniczy, zaczęli wytwarzać Egipcjanie. Były to, tworzone ze złota czy drogocennych kamieni, akcesoria upiększające, noszone na przegubach rąk oraz na nogach, na wysokości kostek. Przez całe stulecia i w wielu kulturach miały i do dzisiaj mają one różnorakie funkcje i znaczenia. Przykładowo, w Bułgarii, noszone na lewej ręce, biało-czerwone włóczkowe plecionki, stanowić mają blokadę dla złych sił i zapewniać zdrowie i pomyślność w życiu. W niektórych rejonach Indii z kolei nadal zamężne kobiety noszą bransoletki zamiast obrączek. Niejednemu z nas, zdarzyło się również w dzieciństwie obdarować osobę bliską sercu własnoręcznie wykonaną bransoletką przyjaźni. We współczesnym świecie coraz rzadziej jednak przypisuje się im magiczne moce czy większe znaczenie. Bransoletki stanowią dzisiaj uzupełnienie stroju, są osobistym ornamentem podkreślającym osobowość. Stanowią wyrób biżuteryjny wykonywany z przeróżnych materiałów: ze skóry, tkanin, filcu, plastiku, szkła, silikonu, koralików, drewna, kamieni, jak również metali nieszlachetnych i szlachetnych.

Złota elegancja

Złoto stanowi jeden z najbardziej cenionych materiałów jubilerskich. O jego wartości stanowi twardość, która gwarantuje wysoką trwałość, łatwość polerowania oraz odporność na działanie warunków atmosferycznych, co powoduje, iż ten szlachetny metal nie rdzewieje i nie pokrywa się nalotem.  Złote bransoletki stanowią wyjątkową kategorię wśród całego asortymentu jubilerskiego.  Mogą pełnić funkcję dyskretnego, delikatnie rzucającego się w oczy dodatku, ale też w bardzo wyrazisty sposób podkreślać zarówno strój, jak i charakter użytkownika. Unikalne wzory, niejednorodne kształty czy różnorakie formy zapięcia dają wiele różnych możliwości. Rynek oferuje ponadto wybór pomiędzy złotem żółtym, białym czy różowym, co powoduje, iż każdy może znaleźć produkt odpowiedni do swoich upodobań i wymagań. Złote bransoletki, świetnie sprawdzą się jako element dedykowany określonej okazji, W takim przypadku można je uzupełnić grawerem. Z uwagi na wyjątkowy blask często stanowią dodatek ślubny. Kreacja Panny Młodej wymaga przecież odpowiedniej oprawy. Podobnie, wieczorowa stylizacja, nie może się obejść bez tak eleganckiego uzupełnienia. Coraz częściej, jakby wracając do tradycji, bransoletki ze złota noszone są również przez mężczyzn. Potrafią wówczas, w sposób taktowny i wyszukany, podkreślić styl charakterystyczny np. dla danego zawodu. 

Po ostatnim słowie, milczenie jest złotem

Ewolucja w świecie biżuteryjnym to ciekawe i szerokie zjawiskiem. Przy wyborze dodatku jubilerskiego kierujemy się najczęściej przede wszystkim wyglądem. Każdy ma przecież swoje indywidualne upodobania. Warto jednak zwracać równie szczególną uwagę na materiał, z którego wykonany jest wybrany przez nas produkt. Poza preferencjami i estetyką zależy nam przecież także na jakości, trwałości i bezpieczeństwie użytkowania.