Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łódź

Szczepienia na Covid
W sumie w Łodzi powstało ponad 130 punktów szczepień

- W sumie w Łodzi powstało ponad 130 punktów szczepień. 21 z nich to nasze, miejskie punkty. One są gotowe, by szczepić. Zatrudniły dodatkowych lekarzy. Kupiły lodówki, ozonatory powietrza, wydzieliły specjalne pomieszczenia tylko pod szczepienia. Jeden z nich to nasz Bionanopark. Pozostałe są ulokowane  w miejskich poradniach zdrowia, w każdej dzielnicy - tam, gdzie gro seniorów ma swojego lekarza pierwszego kontaktu. I tam warto wykonać telefon w pierwszej kolejności. Nasze punkty szczepień są gotowe, by zapisywać seniorów na szczepienia oraz ruszać z samą akcją szczepień. Według przekazów ministerialnych szczepienia dla grupy po 70 i 80 roku życia mają ruszyć 25 stycznia - mówi Szymon Kostrzewski, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ.

Jak inaczej można się zapisać na szczepienie?

  1. specjalna infolinia 989
  2. w punkcie szczepień
  3. przez internetowe konto pacjenta na stronach rządowych

- Mamy świadomość, że starsza osoba może mieć jednak problem z zapisaniem się na szczepienie przez internet, dlatego przygotowaliśmy specjalne numery telefonów, na które seniorzy mogą dzwonić i zapisywać się na szczepienie. Nie potrzebują skierowania. Ministerstwo Zdrowia poinformowało nas, że każdy mieszkaniec 80 oraz 70 plus będzie miał wystawione automatyczne e- skierowanie. Bez konieczności kontaktu z lekarzem rodzinnym. Ale nawet jeśli okaże się, że takiego skierowania w systemie nie ma - my wszystko pomożemy wystawić. Podamy też dokładną datę i godzinę oraz miejsce szczepienia - dodaje Marta Nowak, prezes Centrum Medycznego im Rydygiera, która zorganizowała 3 punkty szczepień przy ul. Piotrkowskiej 113, Pomorskiej 59 i Próchnika 11.

A co, jeśli senior nie będzie mógł dojechać do punktu szczepień? Miasto uruchomiło np. 7 zespołów, które dojadą do domu pacjenta: lekarz zbada seniora, a pielęgniarka zaszczepi. Zostaną też z seniorem pół godziny, by obserwować stan pacjenta po szczepieniu.

Miasto organizuje też specjalny transport do punktu szczepień dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Będzie on realizowany przez miejską spółkę MPK, które posiada odpowiednie pojazdy. Potrzebę realizacji takiego transportu należy zgłosić przy zapisach na szczepienie.  Punkt szczepień kontaktuje się z MPK i umawia transport na szczepienie.

- Mamy tylko nadzieje, że dostaniemy taka liczbę szczepionek, jaką będziemy w stanie wyszczepić, a mamy możliwości szczepić ok 30-40 osób każdego dnia - dodaje prezes Nowak.

Tymczasem miejski szpital im. Jonschera, który od końca grudnia szczepi medyków czy opiekunów DPS, czyli grupę 0 już zaszczepił 2000 osób. I ma jeszcze 2500 chętnych. Do tej pory szpital dostawał tylko jedną partię szczepionek, raz w tygodniu, w poniedziałek. W tym tygodniu, dziś, w czwartek 14 stycznia, placówka po raz pierwszy dostała drugą partię szczepionek w tym tygodniu. Placówka będzie więc w tym tygodniu mogła szczepić w piątek oraz w sobotę.

Informację o wszystkich punktach szczepień wraz z kontaktami znajdą Państwo m.in. na naszej stronie internetowej.

https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/zdrowie/coronavirus-covid-19/lodz-walczy-z-koronawirusem/szczepienia-przeciwko-covid-19/