– Na naszych budowach jest bezpiecznie. Pracujemy obecnie łącznie na blisko 80 budowach drogowych i kubaturowych. Materiały dostarczane są na czas, nie mamy większych opóźnień w harmonogramach. Firmy przestrzegają zasad BHP, pracownicy przechodzą szkolenia. Doskonałym przykładem jest budowa przy ul. Gdańskiej 1. Przypomnę tylko, że właśnie ta kamienica to skarbnica zdobionych polichromii, choć nie tylko – na pierwszym piętrze odkryliśmy świetnie zachowaną drewnianą podłogę z motywami roślinnymi. Podłoga już została przetransportowana do zbiorów łódzkiego Lapidarium Detalu Architektonicznego. Po rewitalizacji, w budynku przy ulicy Gdańskiej 1 powstaną m.in. cztery jednopokojowe mieszkania dla osób wychodzących z pieczy zastępczej. W sumie w kamienicy będzie 16 mieszkań (osiem kawalerek i osiem dwupokojowych). Na podwórzu powstanie sąsiedzka przestrzeń z zielonym skwerem – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.
Prace przy ulicy Gdańskiej 1 obejmują m.in. całkowitą rozbiórkę i odtworzenie więźby dachowej, modernizację elewacji z odtworzeniem detalu architektonicznego oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont klatki schodowej oraz wzmocnienie i częściową wymianę stropów międzykondygnacyjnych. Wartość tej inwestycji to 5,98 mln zł.
- Działania zmierzające do zredukowania możliwości zakażenia COVID-19 na budowach zostały przez nas podjęte już na początku marca 2020 r. Obejmują one:
- codzienną dezynfekcję urządzeń i maszyn na budowie
- dezynfekcję wszystkich klamek, biura, szatni i stołówki pracowniczej
- pomiar temperatury kadrze i pracownikom budowy
- codzienne szkolenia pracowników i przypominanie o zasadach antypandemicznych w pracy i w życiu codziennym.
Nasi pracownicy posiadają dużą wiedzę na temat zagrożeń zarażenia COVID-19 i przeciwdziałania im, stosują się całkowicie do wytycznych – mówi Krzysztof Hejmanowski, inspektor BHP w firmie WARBUD.
Zgodnie z zasadami BHP wszystkie osoby wizytujące budowę mają bezwzględny obowiązek zakładania i noszenia przez cały czas masek ochronnych i rękawiczek.
Wszystkie zasady przeciwdziałania możliwości zakażenia COVID-19 zostały od początku narzucone również firmom podwykonawczym. W związku z tym odkażane są narzędzia i urządzenia, a pracownicy firm podwykonawczych nie mieszają się między sobą, ani nie kontaktują się z innymi pracownikami. Nie grupują się, osobno wychodzą po 2 osoby do palarni oraz jedzą oddzielnie. Szczególną wagę przywiązuje się do codziennych szkoleń i rozmów z pracownikami uświadamiającymi skalę zagrożenia. Z działań antywirusowych i zdrowotnej formy pracowników sporządzane są cykliczne raporty.