Przede wszystkim wzmocnione zostało kursowanie linii W obsługującej Widzew i Dąbrowę Przemysłową, a także linii G1 kursującą na Nowy Józefów.
Od poniedziałku pojawią się kolejne wzmocnienia na linii G1, aby zapewnić obsługę zmienionych przez firmy grafików. Przede wszystkim wzrośnie liczba połączeń w godzinach zmian w zakładach pracy.
Sprawdziliśmy zapełnienie wszystkich kursów na linii 69 i na tej podstawie zostały wytypowane kursy o największym obłożeniu, które obsługiwane są teraz dwoma autobusami. W ostatnią sobotę takie wzmocnienie, było także wprowadzone na linii 72 i G1. Od poniedziałku planujemy również wzmocnić dodatkowymi autobusami linię 72B i 96C, z których korzysta również, jak na tę sytuację, duża ilość pasażerów. Od poniedziałku dodatkowe kursy pojawią się także na linii 2, aby wzmocnić dojazd na Dąbrowę Przemysłową.
MPK Łódź wystawiło 10 pojazdów rezerwowych, które w razie potrzeby, wyjeżdżają na linię, aby jechać razem za rozkładowym autobusem dla zapewnienia odpowiedniej ilość miejsc dla pasażerów. Zarząd Dróg i Transportu współpracuje z nadzorem ruchu MPK, aby na podstawie wspólnych obserwacji o zapełnieniu pojazdów, wysyłać na trasy dodatkowe pojazdy.
Biorąc pod uwagę zawieszenie pracy w wybranych zakładach, od poniedziałku rano ponownie będziemy monitorować sytuację w autobusach i tramwajach, w celu dopasowania kursowania komunikacji miejskiej do aktualnych potrzeb.
- Nowe ustalenia między MPK a dużymi firmami dają szansę na zmniejszenie liczby osób w pojazdach, zwiększenie liczby autobusów i tramwajów i dostosowanie ich do godzin zmian w największych fabrykach. Każdego dnia sprawdzamy liczbę pasażerów w pojazdach. Do tej pory często było tak, że w dużych strefach przemysłowych nawet 700-800 osób kończyło pracę o tym samym czasie. Dlatego od trzech tygodni namawialiśmy przedsiębiorców do rozkładania czasu przyjścia do pracy i wyjścia z niej swoich pracowników, aby te godziny się nie pokrywały – i to się udało. Dbamy aby autobusach i tramwajach przebywała obecnie tylko ograniczona liczba pasażerów – czyli maksimum 25 osób w największych, przegubowych autobusach. Pojazdy MPK są także pod tym względem kontrolowane przez policję. Dziś firmy porozumiały się już Biurem Obsługi Gospodarczej i Zarządem Dróg i Transportu dzięki czemu możemy dostosować tabor do liczby osób pracujących na poszczególnych zmianach. – powiedziała prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.
Lista firm, które wprowadziły lub wprowadzą zmiany:
- Sonoco, P&G (Gillette) – firma Sonoco zmodyfikowała swoje zmiany w porozumieniu i współpracy z P&G;
- AQ Wiring Systems – możliwość przesunięcia zmian o 15-30 minut;
- Hydro – możliwość przesunięcia zmian o 15-30 minut;
- RRD – rozłożenie zmian na większą liczbę zespołów pracowników;
- Dell – rozłożenie zmian na większą liczbę zespołów pracowników;
- Emerson – rozłożenie zmian na większą liczbę zespołów pracowników;
- Amcor – rozłożenie zmian na większą liczbę zespołów pracowników;
- Superdrób - rozbicie zmian na większą ilość zespołów;
- Whirpool - przesunięcie zmiany o pół godziny;
- ET Promo - przesunięcie zmiany o 20 minut;
- Barry Callebaut - przesunięcie zmiany o godzinę i kolejnej w taki sposób, aby różnica między jedną a drugą wynosiła 2 godziny.