Wolne miejsca na kursach języków obcych dla seniorów -  mat. UMŁ
Wolne miejsca na kursach języków obcych dla seniorów , mat. UMŁ

- Gdyby mnie ktoś zapytał, kto najchętniej uczy się języków obcych to bez zastanowienia odpowiedziałbym: dzieci oraz młodzi ludzie, którzy wiedzą, jaką wartość w dzisiejszym świecie, zarówno w pracy, jak i na przykład podróżując. Jakie więc było moje zaskoczenie, gdy dowiedziałem się, że na kursy językowe organizowane ze środków unijnych najchętniej zapisują się seniorzy. A w każdym bądź razie osoby po 50 roku życia. I starsze - mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

Projekt o wdzięcznej nazwie "Płyń Łodzią po morzu języków" właśnie się rozpoczyna. Co zakłada?

  • naukę języków obcych dla osób z obszaru objętego rewitalizacją oraz tych, którzy w związku z rewitalizacją musieli się wyprowadzić,
  • do wyboru trzy języki: angielski, francuski i niemiecki,
  • naukę języka dla 360 osób, w maksimum 12-osobowych grupach, 120 godzin, czyli dwa semestry, zazwyczaj 2 razy w tygodniu po 2 godz.,
  • egzamin międzynarodowy TELC oraz zakup podręczników,
  • w przypadku osób 50 plus wykształcenie nie ma znaczenia. Zapraszamy wszystkich, zaś w młodszej grupie, czyli 18-49 lat trzeba mieć maksymalnie średnie wykształcenie, by móc startować do projektu. 

Cały czas trwa nabór do projektu, ale już widać, kto ma największy pęd do nauki języków obcych. Gdy trzy tygodnie temu zawiązywały się 4 pierwsze grupy to aż trzy z nich to były grupy dla osób w wieku 50 plus. 

- Dziś już uczy się 12 grup, czyli w sumie 144 osoby. Najwięcej chętnych mamy na naukę języka angielskiego, w drugiej kolejności niemieckiego, zaś najmniejsza grupa jest zainteresowana językiem francuskim. Są tacy kursanci, którzy zaczynają uczyć się języka od podstaw, ale i osoby, które już pewne umiejętności mają. Ciągle jednak czekamy na chętnych w naszej siedzibie przy ul. Pomorskiej 40 oraz pod numerem telefonu (042) 630 28 80 - mówi Mariusz Jagóra, właściciel firmy Progres. 

W sumie planowane jest 30 grup kursowych, każda po 12 osób. UE dofinansowała szkolenia kwotą 900 tys. zł. Kurs będzie trwał do stycznia 2021 r.