Tworząc projekty graficzne w biurowym zaciszu zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje z Twoją pracą, kiedy trafia do drukarnii? W tym miejscu pełnym maszyn poligraficznych odbywa się kilka ciekawych czynności, które nie są widoczne dla większości z Nas. W tym artykule sprawdzamy, na czym polega druk offsetowy oraz jaką rolę pełnią naświetlarki CTP.

Druk offsetowy - czym jest?

Druk offsetowy jest odmianą druku, w której obraz jest przenoszony z aluminiowej matrycy - przez odbicie na bębnie pokrytym gumą - na podłoże, którym najczęściej jest. Między innymi dlatego, często druk ten nazywa się - druk pośredni. Metoda ta świetnie sprawdza się w przypadku drukowania dużych ilości odbitek, ponieważ całość wykonywana jest w krótkim czasie.

Sam druk offsetowy wykonywany jest na specjalnych maszynach poligraficznych i można podzielić go na dwa rodzaje: arkuszowy oraz zwojowy (rolowy). Druk arkuszowy stosuje się głównie do druku materiałów reklamowych jak: plakaty, ulotki, broszury, etykiety czy też gazetki promocyjne. Natomiast druk zwojowy wykorzystywany jest do druku prac wysokonakładowych jakimi są gazety, czasopisma, magazyny.

Poznając kolejne tajniki sztuki drukarskiej trafiamy do naświetlarni, gdzie znajdują się specjalne naświetlarki CTP. Czym w zasadzie są i dlaczego są tak ważnym elementem wyposażenia każdej drukarni?

Tajniki sztuki drukarskiej - poznaj naświetlarki CTP

Czym jest CTP?

Skrót pochodzi z języka angielskie i oznacza Computer to Plate czyli ‘z komputera na płytę’. Sam proces CTP polega na bezpośrednim naświetlaniu światłoczułych płyt za pomocą głowicy laserowej. Metoda ta została pierwszy raz zaprezentowana publicznie w 1990 roku podczas branżowych targów. Od tego czasu zyskała wielu fanów i bardzo się rozpowszechniła. Maszyny poligraficzne, w którym stosuje się metodę CTP obecne są w każdym zakładzie drukarskim.

Jak działa naświetlanie?

Za samo naświetlanie odpowiadają specjalne naświetlarki. Są one również używane podczas naświetlania płyt w technologii offsetowej. Podczas naświetlania plik PDF, w którym umieszczony jest nasz projekt, najpierw zostaje zamieniany na cztery pliki postscriptowe. Każdy plik przeznaczony jest do jednego kolory CMYB (Cyan, Magenta, Yellow i Black). Pliki te to nic innego jak obraz rastra w wysokiej rozdzielczości - siatka punktów, które zostaną wydrukowane.

Wielkość i rozmieszczenie punktów Rastra w odpowiednich odległościach względem siebie na białym papierze daje wrażenie tonu. Generalnie im większe i gęściej rozmieszczone są punkty - tym otrzymany ton jest ciemniejszy, a im mniejsze i rzadziej rozmieszczone punkty - tym ton staje się jaśniejszy. Tylko w teorii wydaje się to być tak proste, w rzeczywistości należy brać pod uwagę jeszcze kilka innych pułapek.

naświetlarki CTP i ich zastosowanie

Maszyny poligraficzne - warto wybrać sprawdzone modele

Jak widać proces ten jest bardzo skomplikowany do wyjaśnienie, nie mówiąc już o realizacji. Warto przy tym powiedzieć, że jeszcze w latach 90. istniały zarówno drukarnie offsetowe, jak i fleksograficzne. Dopiero po opublikowaniu metody CTP, firmy poligraficzne zaczęły wprowadzać do swoich lokali odpowiednie urządzenia - naświetlarki CTP. Niesamowicie wpłynęło to na skrócenie czasu realizacji dużych zamówień. Dodatkowo, w procesie tym, można na bieżąco monitorować jakość wydruku. To właśnie możliwość bieżącej kontroli, a także ogromna wydajność sprawiają, że naświetlarki są nieodłączną częścią każdego parku maszyn poligraficznych.