Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łódź

Remont kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 r. nr  29 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Remont kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 29 , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

W pierwszym kwartale rewitalizacji zostanie gruntownie odnowionych w sumie 26 kamienic przy ulicach Włókienniczej, Wschodniej, Kilińskiego, Jaracza i Rewolucji. Poza komfortowymi mieszkaniami dla łodzian powstaną w nich także lokale użytkowe, biura dla organizacji pozarządowych, świetlice artystyczne, przedszkole, centrum obywatelskie oraz aktywizacji zawodowej. 

Obok remontów kamienic miasto zmodernizuje też każdą z ulic, a między ul. Włókienniczą i Jaracza powstanie nowy pasaż - Majewskiego. To nawiązanie do postaci wybitnego architekta miejskiego, który właśnie przy ul. Włókienniczej miał swoją rezydencję. 

Przy ul. Rewolucji 29 i 31 rozpoczęły się remonty dwóch zabytkowych kamienic. - Oba zakończą się w przyszłym roku. Kamienica przy ul. Rewolucji 29 jest wpisana do rejestru zabytków, a jej remont prowadzony pod ścisłym nadzorem konserwatorskim. Została wybudowana w 1894 roku, jako mieszkalna i taką funkcję będzie miała nadal. Remont będzie gruntowny od piwnic po dach. Wymienimy wszystkie instalacje i podłączymy centralne ogrzewanie, naprawimy stolarkę okienną i drzwiową, wzmocnimy stropy, wymienimy pokrycie dachowe, naprawimy zdobioną elewację - wylicza Joanna Skrzydlewska, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji. 

- Drugą z kamienic wzniósł w 1890 roku Mojżesz Konchin. Budynek został w 1923 roku nadbudowany o trzecie piętro wraz z poddaszem i wtedy uzyskał obecną formę. Kamienica posiada budowę i wygląd charakterystyczny dla kamienic czynszowych z okresu intensywnego rozwoju Miasta na przełomie XIX i XX wieku i jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Podobnie jak sąsiednia, zostanie gruntownie wyremontowana, od piwnic po dach - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. 

W kamienicach powstanie w sumie 60 mieszkań komunalnych i 6 lokali użytkowych. Ta pod numerem 29 zostanie oddana do użytku wiosną, a ta pod 31 jesienią 2020 r.