Przez cztery dni, od 19 kwietnia 2019r. do 23 kwietnia 2019r. w ramach akcji „Bezpieczny weekend” na łódzkich drogach można było spotkać więcej patroli Policji. Wzmożony ruch spowodowany świątecznymi wyjazdami oraz sprzyjające warunki atmosferyczne wymagały wytężonej pracy funkcjonariuszy. Głównym celem mundurowych było zapewnienie bezpiecznej podróży osobom poruszającym się po drogach naszego miasta.

W trakcie działań doszło do 9 wypadków, w których 10 osób zostało rannych, a także do 80 kolizji. Powtarzającą się przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze była prędkość. Każdego dnia podczas trwania akcji kontrolowana była szybkość poruszających się pojazdów. W związku z przekroczeniami prędkości mundurowi w 4 przypadkach zatrzymali prawa jazdy,  kierującym którzy przekroczyli prędkość powyżej 50km/h od dozwolonej. W wyniku przeprowadzanych kontroli drogowych mundurowi ujawnili 575 kierujących, którzy popełnili wykroczenia w ruchu drogowym. Przebadano ponad 2000 osób ujawniając 25 kierujących, w których organizmie znajdował się alkohol.

 

20 kwietnia 2019 roku około godziny 7:50 na ul. Telefonicznej policjanci kontrolowali trzeźwość kierowców. W trakcie prowadzonych czynności zauważyli, że kierujący skodą fabią na widok radiowozu zawrócił i odjechał w kierunku al. Palki. Mundurowi natychmiast udali się w pościg za odjeżdżającym pojazdem, po chwili go zatrzymując. Kontrola stanu trzeźwości wykazała, że mężczyzna prowadzący skodę był trzeźwy. Podczas sprawdzenia w policyjnych bazach okazało się, że 48 latek ma czynny zakaz sądowy kierowania pojazdami do 2020 roku. Policjanci sholowali pojazd na parking strzeżony. 48-latkowi grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

 

20 kwietnia 2019 roku około godziny 17:10 dyżurny łódzkiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego kierującego. Według zgłaszającego kierujący nissanem jechał ul. Przybyszewskiego w kierunku ul. Grota Roweckiego i może znajdować się pod wpływem alkoholu. Z relacji świadka wynikało, że mężczyzna zatrzymał się i pił alkohol. Dyżurny wysłał w podany rejon policjantów łódzkiej drogówki, pozostając cały czas w kontakcie ze zgłaszającym. Do zatrzymania kierującego doszło na ul. Grota Roweckiego. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło podejrzenia świadka. W organizmie 33 latka znajdowały się 3 promile alkoholu. Mundurowi zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, natomiast pojazd odholowali na parking strzeżony. 38 latek został przewieziony do Izby wytrzeźwień, gdzie pozostał do wytrzeźwienia. Teraz mężczyźnie grozi wysoka grzywna, długoletni zakaz prowadzenia pojazdów, a także do 2 lat pozbawienia wolności.

 

21 kwietnia 2019 roku około 14:00 na ul. Strykowskiej 30-letni kierujący pojazdem marki BMW przekroczył dozwoloną prędkość o 40 km/h, jadąc z prędkością 90km/h. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów do listopada 2019 roku. Na 30 latka za popełnione wykroczenie mundurowi nałożyli mandat karny w wysokości 200 zł. Auto zostało odholowane na parking strzeżony. Mężczyzna wkrótce usłyszy zarzut niestosowania się do orzeczonego zakazu sądowego, a także grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

 

22 kwietnia 2019 roku około godziny 8:45 na ul. Malowniczej patrol łódzkiej drogówki zatrzymał do kontroli drogowej hondę. Badanie stanu trzeźwości wykazało 0,6 promila alkoholu w organizmie . Podczas kontroli mężczyzna nie posiadał dokumentów, a rozpytany o dane osobowe podał je, lecz szybko okazało się, że są nieprawdziwe. Mundurowi ustalili, że kierujący hondą to 17-letni łodzianin. Auto zostało odholowane na parking strzeżony, a mężczyzna został ukarany dwoma mandatami karnymi (za wprowadzenie w błąd funkcjonariuszy i za kierowanie pojazdem bez uprawnień) na łączną kwotę 1000zł. Wkrótce 17 latek usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

 

22 kwietnia 2019 roku około godziny 19:00 mundurowi z łódzkiej drogówki patrolowali autostradę A1. Funkcjonariusze jadąc w kierunku Gdańska zauważyli stojącego na pasie awaryjnym forda tranzita. W rozmowie z kierującym ustalili, że auto uległo awarii. Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość kierującego, który okazał się być trzeźwy. W trakcie gdy poprosili o dokumenty mężczyzna stwierdził, że nie posiada ich przy sobie, a następnie podał dane do weryfikacji. Gdy mundurowi dokonywali sprawdzenia mężczyzny w bazach danych do radiowozu podszedł pasażer pojazdu, przedstawiając się że jest ojcem kierującego i przekazał policjantom dwa dowody osobiste, swój i syna. Szybko wyszło na jaw, że kierujący podał dane brata. Obaj mężczyźni zostali sprawdzeni w policyjnych bazach danych. Okazało się, że obaj mężczyźni są poszukiwani. 60-letni ojciec do odbycia kary za niezapłaconą grzywnę, zaś jego 24-letni syn w celu doprowadzenia go do Prokuratury. Za popełnione wykroczenia 30-latek został ukarany dwoma mandatami karnymi: 500zł za wprowadzenie w błąd funkcjonariuszy i 50 zł za brak prawa jazdy podczas kontroli. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani w policyjnej izbie zatrzymanych, natomiast ford został odholowany na parking strzeżony.

st asp Marzanna Boratyńska WRD KMP w Łodzi

  • Zatrzymany kierowca pojazdu marki Ford Transit