Miasto przekaże 10 tysięcy zł na bezpłatne, anonimowe badania na HIV -  fot. CC0 license
Miasto przekaże 10 tysięcy zł na bezpłatne, anonimowe badania na HIV , fot. CC0 license

- Miasto przeznacza 10 tys. zł na dofinansowanie działania punktu konsultacyjnego w zakresie HIV. Pieniądze pozwolą na wykonanie około 130 bezpłatnych badań w kierunku zakażeń HIV dla mieszkańców Łodzi. Oraz około 40 godzin porad przed i po teście HIV - mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny w zakresie poradnictwa i testów na HIV przy ul. Tuszyńskiej 19 prowadzi Stowarzyszenie Pomocy "Słyszę Serce". Środki własne stowarzyszenia oraz dotacje z Krajowego Centrum ds. HIV pozwalają na prowadzenie punktu przez 2 dni w tygodniu (poniedziałek i czwartek). Ale na początku 2019 r. stowarzyszenie zauważyło wzmożone zainteresowanie testami. Stąd decyzja miasta, że dołoży 10 tys. zł co też pozwoli na uruchomienie punktu dodatkowo, trzeciego dnia w tygodniu (środa).

Co nas czeka, gdy pierwszy wynik okaże się pozytywny? - Czeka nas drugie badanie, które potwierdzi, czy naprawdę jesteśmy zakażeni czy może pierwszy wynik był tylko fałszywie dodatni. Osoby zakażone jeszcze w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym dostaną pakiet informacji, gdzie mają się zgłosić na dodatkową diagnostykę. Pracownicy Punktu zadzwonią też w imieniu osoby zakażonej do szpitala zakaźnego im. Biegańskiego, by umówić na pierwszą wizytę u lekarza - mówi Paweł Filipiński, ze Stowarzyszenia Pomocy "Słyszę Serce", koordynator Punktu Konsultacyjno – Diagnostycznego w Łodzi.

Stowarzyszenie Pomocy "Słyszę Serce" realizuje różne projekty związane z ryzykownymi zachowaniami – w tym HIV/AIDS – już od 2007 r. Zaś Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny stowarzyszenia działa w Łodzi od 2017 r.

W 2018 r. również miasto przeznaczyło 10 tys. zł na dofinansowanie działania punktu. Za tą kwotę zrobiono 104 testy (5 osób okazało się zakażonych wirusem HIV). Oraz dla 110 osób zrobiono poradnictwo i konsultacje.