Największe dofinansowanie dostała 11. Letnia Akademia Jazzu -  fot. CC0 license
Największe dofinansowanie dostała 11. Letnia Akademia Jazzu , fot. CC0 license

Z roku na rok coraz więcej podmiotów uzyskuje dofinansowanie w drodze konkursu grantowego. W edycji w 2018 roku granty trafiły do 44 organizacji pozarządowych. W 2019 roku wysokość środków przeznaczonych na realizację wszystkich zadań wyniosła 2.078.000,00 zł,

Każdy oferent mógł złożyć maksymalnie dwie oferty w konkursie w nieprzekraczalnym terminie 21 stycznia br. do godziny 15 na zadania realizowane w terminie od 15 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. Wkład własny oferenta może mieć charakter finansowy i niefinansowy, przy czym wysokość tego ostatniego nie może przekroczyć 20% całości wkładu.

Konkurs przewiduje aż 11 kategorii zadań, co stwarza możliwość docenienia wydarzeń z różnych obszarów kultury, sztuki, nauki oraz działań animacyjnych. Znalazły się wśród nich działania z zakresu m.in.

  • organizacji imprez kulturalnych - w szczególności z dziedziny filmu, muzyki i sztuk wizualnych;
  • produkcji i prezentacji wydarzeń artystycznych z różnych dziedzin sztuki;
  • edukacji kulturalnej i animacji społeczno-kulturowej - ze szczególnym uwzględnieniem działań adresowanych do dzieci i młodzieży oraz wpisujących się w Program Edukacji Kulturalnej dla miasta Łodzi;
  • twórczości amatorskiej, zwłaszcza osób 60+;
  • nauki i badań z zakresu kultury;
  • upowszechniania wiedzy na temat wybitnych twórców kultury łódzkiej;
  • wydarzenia związane z Rokiem Moniuszkowskim i Rokiem Marka Edelmana.

Na konkurs wpłynęły łącznie 153 oferty. Oceniała je Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Wydziału Kultury, Biura ds. Rewitalizacji oraz organizacji pozarządowych. Dofinansowanie uzyskało 47 ofert.

Najwięcej, bo 300 tysięcy złotych, otrzymała Fundacja Wytwórnia na organizację 11. Letniej Akademii Jazzu. Aż 15 projektów otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 50 tys. zł.

Odrzucono łącznie 106 ofert, z tego z przyczyn formalnych 59 ofert, z przyczyn merytorycznych 18, środków zabrakło dla 29 projektów.

- Niestety, pomimo wsparcia Wydziału Kultury, którego pracownicy służą pomocą w składaniu wniosków i weryfikacją złożonych ofert pod względem formalnym, niewiele podmiotów z tej możliwości korzysta. Skutkiem tego jest bardzo duży odsetek ofert odrzucanych z przyczyn formalnych, najczęściej z powodu niespełnienia wymogu dotyczącego wysokości wkładu własnego, bądź braku zapewnienia zgodności realizacji wydarzenia z "Łódzkim standardem dostępności". W ubiegłym roku odrzucono z powodów formalnych 47 ofert na 139 złożonych, w tym 59. Co gorsza, są w tej grupie podmioty z doświadczeniem realizujące ważne dla miasta wydarzenia o ugruntowanej marce. Pojawiło się też, co cieszy, kilka projektów zupełnie nowych, ale bardzo wartościowych, z którymi wiążemy duże nadzieje, np. projekt Muzeum w Liceum Fundacji Niezła Sztuka czy Bacewicz International Summer Music Academy - mówi wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski.

Pełne wyniki konkursu dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.