Morfologia krwi w ciąży i EKG metodą Holtera kiedy należy wykonywać te badania?

Regularne badania w trakcie ciąży to bardzo ważna kwestia, której nie powinna lekceważyć żadna przyszła mama. Odpowiednia opieka lekarska pozwoli łagodniej i spokojniej przejść okres ciąży oraz pozwoli odpowiednio przygotować się do porodu, dając pewność, że maluszek, który niedługo pojawi się na świecie, jest zdrowy. Do najważniejszych badań należy Holter oraz morfologia krwi w ciąży dlaczego mają takie znaczenie i kiedy się je wykonuje?
Morfologia krwi w ciąży najważniejsze badanie w okresie oczekiwania na dziecko
Najbardziej podstawowym, a przy tym najważniejszym badaniem jest morfologia krwi w ciąży. Zaleca się, by podczas 9 miesięcy została wykonania przynajmniej 5 razy, daje bowiem najszerszy obraz odnośnie zdrowia matki i ułatwia szybkie wykrycie wielu chorób i problemów, co pozwala na natychmiastowe zaplanowanie i podjęcie odpowiedniego leczenia. Dzięki temu można uniknąć wielu groźnych komplikacji, mających wpływ nie tylko na zdrowie przyszłej mamy, ale także rozwój i zdrowie jej dziecka. Morfologia krwi to jedno z najprostszych i najszybszych badań, dlatego jego wykonanie nie stanowi żadnego problemu. Dzięki niemu lekarz zyskuje informacje o:
- ilości krwinek czerwonych,
- ilości krwinek białych,
- stężeniu hemoglobiny,
- ilości płytek krwi.
Morfologia krwi w ciąży umożliwia wykrycie anemii, wszelkiego typu infekcji oraz chorób krwi. Każda z tych przypadłości jest groźna zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Anemia może być przyczyną przedwczesnego porodu, a także sprawić, że dziecko będzie miało niską masę urodzeniową. Infekcje i zakażenia bakteryjne mogą mieć bardzo zły wpływ na rozwój dziecka i doprowadzić do komplikacji zdrowotnych. Choroby krwi, np. białaczka, są bardzo groźne dla matki i dziecka, dlatego ich wczesne wykrycie jest kluczowe.
Dzięki badaniu można sprawnie zaplanować leczenie, usuwając ryzyko wystąpienia powikłań oraz obejmując odpowiednią opieką lekarską zarówno przyszłą mamę, jak i jej rozwijające się maleństwo.
Holter w ciąży badanie EKG dla przyszłych mam
Holter w ciąży to badanie EKG, jakie wykonuje się u przyszłych mam, by wykluczyć problemy z mięśniem sercowym. Jest zalecane kobietom w ciąży, u których występują zasłabnięcia, omdlenia, duszności lub zawroty głowy Holter pozwala zaobserwować, czy problemy tego typu mają kardiologiczne podłoże. Badanie wykonuje się również u pacjentek, które chorują na arytmię serca, chorobę wieńcową lub u których występuje kołatanie serca.
EKG metodą Holtera daje znacznie dokładniejsze wyniki, niż inne tego typu badania, polega bowiem na całodobowym monitorowaniu pracy serca pacjentki. W tym celu otrzymuje ona specjalny aparat, który musi przez całą dobę trzymać przy sobie mocuje się go np. na specjalnym pasku, zapinanym w talii. Systemem pomiarowym są specjalne elektrody, które mocuje się do skóry klatki piersiowej, wokół serca ich zadaniem jest nieustanna rejestracja czynności elektrycznej serca. W czasie trwania badania pacjentka powinna zająć się swoimi codziennymi czynnościami, notując przy tym przez cały dzień ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na pracę jej serca np. wysiłek fizyczny związany z wchodzeniem po schodach czy kłótnię z bliską osobą. Ważne jest także notowanie niepokojących objawów, jeśli pojawią się przy takich czynnościach np. duszności, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca.
Holter jest badaniem nieinwazyjnym, zupełnie bezpiecznym dla matki i jej dziecka, można więc ze spokojem wykonywać go w ciąży. Badanie pozwala szybko wykryć nieprawidłowości w pracy serca i podjąć odpowiednie leczenie, lub wykluczyć kardiologiczne podłoże problemów.
Regularne badania w ciąży podstawa zdrowia matki i dziecka
Każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna regularnie poddawać się podstawowym badaniom, które pozwolą wykluczyć nieprawidłowości oraz szybko zareagować w przypadku jakichkolwiek komplikacji. Warto zadbać o odpowiednią opiekę lekarską, aby ciąża mogła przebiegać spokojnie i, co najważniejsze, bezpiecznie zarówno dla matki, jak i dziecka.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski