Zegarek, telefon i funkcje ratunkowe. Oto opaski, które uratują życie seniorom -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Zegarek, telefon i funkcje ratunkowe. Oto opaski, które uratują życie seniorom , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Łódź wdraża pilotażowy projekt teleopieki dla seniorów. Pierwsza grupa osób otrzymała opaski, łączące w sobie funkcję zegarka i telefonu oraz funkcje ratunkowe.

- Dzięki tym urządzeniom można monitorować zdrowie naszych najstarszych łodzian poza miejscami opieki długoterminowej. Chcemy w ten sposób zapewniać bezpieczeństwo osobom w wieku senioralnym, które mają pewne schorzenia, ale są na tyle samodzielne, żeby mogły mieszkać u siebie w domu - mówi prezydent Hanna Zdanowska.

Urządzenie monitorujące, które zakłada się na nadgarstek, pozwala weryfikować podstawowe czynności życiowe (tętno, temperaturę ciała), informuje o zdarzeniach alarmowych (wysyłając sygnał SOS, podczas upadku, zdjęcia opaski, opuszczenia bezpiecznej lokalizacji) oraz komunikuje się z numerem alarmowym 112 i Centrum Teleopieki.

- Senior jednym przyciskiem może wezwać pogotowie. Opaska zaalarmuje też, gdy senior zemdleje. Rozdajemy pierwsze z 2000 takich "zegarków" - informuje Katarzyna Jarosińska, z Oddziału ds. Polityki Senioralnej.

Liderem projektu jest firma HRP Care Sp. z o.o., która wdraża rozwiązania techniczne. UMŁ nie ponosi w związku z realizacją projektu żadnych kosztów finansowych. Także dla uczestników wsparcie świadczone w ramach projektu jest całkowicie bezpłatne. Opaski są przekazywane seniorom na rok.

- Przekazujemy opaski, które mają podnieść jakość życia seniorów i dać im poczucie bezpieczeństwa. Będziemy obserwować, jak się sprawdzają w rzeczywistości - mówi Jakub Kobylański, dyrektor w firmie HRP Care, która realizuje projekt wspólnie z miastem.

Kto może skorzystać z Teleopieki? To osoba w wieku 60+, mieszkająca w Łodzi, niesamodzielna w minimum jednej czynności według skali Barthel, która nigdy nie korzystała ze wsparcia tego typu.

Do ustalenia stopnia niesamodzielności stosowana jest Skala Barthel, która pozwala na ocenę chorego pod względem jego zapotrzebowania na kuratelę innych osób. Bierze się w niej pod uwagę między innymi czynności życia codziennego takie jak: spożywanie posiłków, poruszanie się, wchodzenie i schodzenie po schodach, siadanie, ubieranie się i rozbieranie, utrzymanie higieny osobistej, korzystanie z toalety, kontrolowanie czynności fizjologicznych. Skala ta pozwala zdiagnozować, które czynności osoba potrafi wykonać samodzielnie, przy których wymaga pomocy lub w ogóle nie jest w stanie ich wykonać. 

- Dzięki teleopiece możemy pomóc szerszej grupie osób i dać im poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie zapewnić samowystarczalność i życie w naturalnym otoczeniu najbliższych - podsumowuje prezydent Łodzi.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.