UM Łódź: Jonaszek: kropla żywicy, pęczek mchu. Wiemy, jak wygląda nagroda w Konkursie Piosenki Aktorskiej festiwalu OFF-Północna.

3 min czytania

W tym roku Jonaszki zostaną przyznane po raz pierwszy, chociaż sam konkurs organizowany jest po raz drugi. Swoją nazwę zawdzięczają artyście, którego postać stała się dla wielu pokoleń synonimem poezji śpiewanej.

Chcemy, żeby ta nagroda stała się w krótkim czasie przedmiotem pożądania najzdolniejszych młodych śpiewających aktorów w Polsce wyjaśnia Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi, organizatora festiwalu.

O kształcie statuetki zdecydował konkurs, do którego zaproszeni zostali młodzi twórcy, związani z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. Mieli oni sporą dowolność, ponieważ organizatorzy nie narzucili żadnych ograniczeń związanych z techniką wykonania projektu.

- Jak pisał patron nagrody śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”, jednak są tacy, którzy zdecydowanie powinni, bo dają radość innym. Cieszymy się, że Teatr Muzyczny w Łodzi stwarza forum prezentacji dla tych najzdolniejszych. Cieszymy się również, że Akademia Sztuk Pięknych wsparła łódzką scenę w tych działaniach poprzez organizację konkursu dla studentów na projekt statuetki nagrody. Dzięki temu mamy naprawdę nagrodę młodych bo nie tylko samo wyróżnienie skierowane jest do młodych artystów, ale nawet autorem statuetki jest student. Wpisuje się to w strategię miasta po pierwsze w zakresie inicjowania i zacieśniania współpracy różnych instytucji i podmiotów przy kreowaniu ważnych dla mieszkańców wydarzeń, po drugie zaś w zakresie konsekwentnej polityki wspierania przez Łódź młodych talentów, czy to w zakresie przedsiębiorczości, działań artystycznych czy sztuki mówi wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski.

Na konkurs napłynęło dwanaście prac, do ścisłego finału zakwalifikowano cztery. Ostatecznie zdecydowano o przyznaniu dwóch wyróżnień: dla Marty Szawel (prowadzenie dr Marcin Mielczarek) i Moniki Giemuli (prowadzenie dr Magdalena Walczak). Swoje wyróżnienie przyznali również Jaga i Piotr Koftowie, którzy docenili pracę Michała Bernasiaka (prowadzenie mgr Maria Krasnodębska).

Nagrodę główną w wysokości 3000 złotych przyznano Michałowi Popkowi (prowadzenie dr Marcin Mielczarek) i to jego wizja Jonaszka zostanie zrealizowana. Będzie to odlana z przezroczystej żywicy forma przestrzenna, w której zatopiony został pęczek mchu.

Luźna forma statuetki pozostawia widzowi swobodną interpretację kształtu od skojarzenia mikrofonu do kropli deszczu. Zatopiony we wnętrzu kawałek mchu to moja interpretacja twórczości Jonasza Kofty. Połączenie romantyczności z humorem. Jest również wspomnieniem flagowego” dzieła z twórczości J. Kofty, jego memento pamięci o ogrodach wyjaśnia Michał Popek.

Zatopiony mech ma również spowodować że każda statuetka zawsze będzie unikatem, co nada wyjątkowej wartości każdej z nich, jako nagrody dla kolejnych, artystycznych osobowości.

Bardzo cieszymy się, że nasi studenci stanęli na wysokości zadania. Mam nadzieję, że statuetka wpisze się w tradycję festiwalu organizowanego przez Teatr Muzyczny w Łodzi, a tym samym w historię naszego miasta podkreśla Jolanta Rudzka Habisiak, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Tymczasem, nabór do II Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty trwa. Jest to propozycja dla młodych aktorów i wokalistów, którzy wiążą swoją przyszłość ze śpiewem. Organizatorzy zapraszają do udziału wyszkolonych aktorów i wokalistów w wieku od 19 do 30 lat. Na mailowe zgłoszenia jest czas do 31 marca 2019 r. Na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oprócz formularzy pobranych ze strony offpolnocna.com, przesłać należy linki do wideo z nagraniem wykonania dwóch piosenek: dowolnie wybranej oraz utworu autorstwa patrona konkursu Jonasza Kofty.

Zgłoszenia poddane zostaną wstępnej selekcji. Wybrana grupa uczestników przyjedzie do Łodzi, żeby zmierzyć się w drugim etapie, czyli wystąpić przed jurorami na scenie Teatru Muzycznego. Jury zdecyduje czyje umiejętności wokalne i interpretacyjne są największe, a trzech laureatów, którzy zdobędą ich uznanie wystąpi 28 kwietnia przed finałowym spektaklem festiwalu OFF-Północna.

Sam festiwal, którego trzecia edycja odbędzie się w dniach 23-28 kwietnia 2019 roku to pierwszy w Łodzi przegląd małych form dramatyczno-muzycznych. Wydarzeniem tym Teatr Muzyczny rozbudowuje swój repertuar o niezależne i niezwykle różnorodne produkcje w wykonaniu grup z całej Polski.

Autor: krystian