Międzynarodowy Turniej Mundurowych Formacji Konnych - mat. SM

W najbliższy piątek, w godzinach 17-19 w łódzkiej Manufakturze odbędzie się parada konna z udziałem... więcej

Podpisano umowę na rozbudowę stadionu przy al. Unii - fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska złożyła dzisiaj podpis na umowie z firmą Mirbud, która wygrała... więcej

Łódź Czterech Kultur. Bilety już w sprzedaży">

Ten koncert mógł powstać tylko w Łodzi, bo nie ma drugiego miasta w Polsce, które tak silnie... Łódź Czterech Kultur. Bilety już w sprzedaży" href="http://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/znikajace-miasto-muzyczna-podroz-w-ramach-festiwalu-lodz-czterech-kultur-bilety-juz-w-sprzedazy-id28386/2019/6/5/"> więcej

Tworząc projekty graficzne w biurowym zaciszu zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje z Twoją pracą, kiedy trafia do drukarnii? W tym miejscu pełnym maszyn poligraficznych odbywa się kilka ciekawych czynności, które nie są widoczne dla większości z Nas. W tym artykule sprawdzamy, na czym polega druk offsetowy oraz jaką rolę pełnią naświetlarki CTP.

Druk offsetowy - czym jest?

Druk offsetowy jest odmianą druku, w której obraz jest przenoszony z aluminiowej matrycy - przez odbicie na bębnie pokrytym gumą - na podłoże, którym najczęściej jest. Między innymi dlatego, często druk ten nazywa się - druk pośredni. Metoda ta świetnie sprawdza się w przypadku drukowania dużych ilości odbitek, ponieważ całość wykonywana jest w krótkim czasie.

Sam druk offsetowy wykonywany jest na specjalnych maszynach poligraficznych i można podzielić go na dwa rodzaje: arkuszowy oraz zwojowy (rolowy). Druk arkuszowy stosuje się głównie do druku materiałów reklamowych jak: plakaty, ulotki, broszury, etykiety czy też gazetki promocyjne. Natomiast druk zwojowy wykorzystywany jest do druku prac wysokonakładowych jakimi są gazety, czasopisma, magazyny.

Poznając kolejne tajniki sztuki drukarskiej trafiamy do naświetlarni, gdzie znajdują się specjalne naświetlarki CTP. Czym w zasadzie są i dlaczego są tak ważnym elementem wyposażenia każdej drukarni?

Tajniki sztuki drukarskiej - poznaj naświetlarki CTP

Czym jest CTP?

Skrót pochodzi z języka angielskie i oznacza Computer to Plate czyli ‘z komputera na płytę’. Sam proces CTP polega na bezpośrednim naświetlaniu światłoczułych płyt za pomocą głowicy laserowej. Metoda ta została pierwszy raz zaprezentowana publicznie w 1990 roku podczas branżowych targów. Od tego czasu zyskała wielu fanów i bardzo się rozpowszechniła. Maszyny poligraficzne, w którym stosuje się metodę CTP obecne są w każdym zakładzie drukarskim.

Jak działa naświetlanie?

Za samo naświetlanie odpowiadają specjalne naświetlarki. Są one również używane podczas naświetlania płyt w technologii offsetowej. Podczas naświetlania plik PDF, w którym umieszczony jest nasz projekt, najpierw zostaje zamieniany na cztery pliki postscriptowe. Każdy plik przeznaczony jest do jednego kolory CMYB (Cyan, Magenta, Yellow i Black). Pliki te to nic innego jak obraz rastra w wysokiej rozdzielczości - siatka punktów, które zostaną wydrukowane.

Wielkość i rozmieszczenie punktów Rastra w odpowiednich odległościach względem siebie na białym papierze daje wrażenie tonu. Generalnie im większe i gęściej rozmieszczone są punkty - tym otrzymany ton jest ciemniejszy, a im mniejsze i rzadziej rozmieszczone punkty - tym ton staje się jaśniejszy. Tylko w teorii wydaje się to być tak proste, w rzeczywistości należy brać pod uwagę jeszcze kilka innych pułapek.

naświetlarki CTP i ich zastosowanie

Maszyny poligraficzne - warto wybrać sprawdzone modele

Jak widać proces ten jest bardzo skomplikowany do wyjaśnienie, nie mówiąc już o realizacji. Warto przy tym powiedzieć, że jeszcze w latach 90. istniały zarówno drukarnie offsetowe, jak i fleksograficzne. Dopiero po opublikowaniu metody CTP, firmy poligraficzne zaczęły wprowadzać do swoich lokali odpowiednie urządzenia - naświetlarki CTP. Niesamowicie wpłynęło to na skrócenie czasu realizacji dużych zamówień. Dodatkowo, w procesie tym, można na bieżąco monitorować jakość wydruku. To właśnie możliwość bieżącej kontroli, a także ogromna wydajność sprawiają, że naświetlarki są nieodłączną częścią każdego parku maszyn poligraficznych.

Kolejny zestaw kamer do monitorowania sieci kanalizacyjnej - mat. ZWIK

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi wzbogacił się o kolejny zestaw specjalistycznych kamer do... więcej

Rekrutacja do szkół średnich na półmetku - fot. Monika Pawlak / UMŁ

Ponad 6,4 tysiąca absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów zalogowało się w systemie... więcej

Wyremontowany fragment ul. 1 Maja - fot. z arch. UMŁ

W tym roku przebudowana zostanie al. 1 maja od ul. Gdańskiej do ul. Żeromskiego. Otworzyliśmy oferty... więcej

"Pań-Stwo 2". Instalacja rzeźbiarska z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku stanęła przed ASP

Na terenie zieleńca przed Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi odsłonięto instalację rzeźbiarską... więcej

Rozdano klucze do mieszkań w neorenesansowej kamienicy przy ul. Północnej - mat. UMŁ

Klucze do świeżo wyremontowanego mieszkania? W pięknej okolicy i samym centrum miasta? Czego chcieć... więcej

 • Odpowie za rozbój z użyciem gazu

  Policjanci z Wydziału Kryminalnego VIII Komisariatu w Łodzi wytypowali i zatrzymali mężczyznę, który jest podejrzany o rozbój z użyciem gazu pieprzowego. 34-latek ataku ukradł biżuterię o wartości ponad 10 tysięcy złotych. Funkcjonariusze odzyskali część łupu.

 • Ukrył narkotyki w mieszkaniu

  Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową KMP w Łodzi zatrzymali 29-letniego łodzianina podejrzewanego o posiadanie środków psychoaktywnych. W jego miejscu mieszkaniu zabezpieczyli blisko 27 gramów środków odurzających. Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat więzienia.

 • Wizyta na planie filmowym

  Insp. Paweł Karolak Komendant Miejski Policji w Łodzi gościł na planie filmowym serialu kryminalnego pt. „Ultraviolet”, którego fabuła rozgrywa się w Łodzi. W trakcie spotkania Komendant miał okazję porozmawiać z aktorami i reżyserem. Korzystając z okazji wszyscy obecni zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

 • Krasnoludki "klepią biedę". Odtworzenie happenignów Pomarańczowej Alternatywy - mat. UMŁ

  W pasażu Rubinsteina odbył się piknik upamiętniający ważną datę pierwszych wolnych wyborów w Polsce,... więcej

  Kolejne maluchy urodzonych dzięki łódzkiemu programowi in vitro - fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

  Urodziło się 143. dziecko z łódzkiego programu in vitro. Kolejne samorządy biorą też program in... więcej

  4 czerwca. Dzień wolności, dzień radości - for. z arch. UMŁ

  Potańcówka na pl. Wolności, specjalne menu w łódzkich restauracjach i odsłonięcie symbolicznej... więcej

  Został tydzień na składanie wniosków do budżetu obywatelskiego - fot. z arch. UMŁ

  Jeszcze tylko przez tydzień można składać wnioski w ramach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Nie... więcej

  Konferencja ECTAA w Łodzi - fot. Paweł Łacheta

  W Łodzi rozpoczęła się konferencja ECTAA - Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży Unii... więcej

 • Po ulewie utknęła w kałuży, okazało się że była pijana.

  Aż 2,2 promila alkoholu w organizmie miała 40 letnia łodzianka, która po ulewie utknęła po wjechaniu VW w kałużę. W trakcie kontroli okazało się że ma cofnięte uprawnienia do kierowania.

 • Dwa wypadki drogowe z udziałem młodych motocyklistów.

  Dwa wypadki drogowe z udziałem młodych motocyklistów. Każdy z nich nie posiadał uprawnień do kierowania motocyklem. Obaj trafili do łódzkich szpitali z ciężkimi obrażeniami ciała.

 • Dzielnicowi z Widzewa na pikniku z okazji Dnia Dziecka w Przedszkolu

  W dniu 24.06.2019r. w Przedszkolu Miejskim nr 156 w Łodzi przy ul. Tatrzańskiej 59 dzielnicowi IV Rewiru Dzielnicowych VI Komisariatu Policji KMP w Łodzi st.sierż. Kamila Borowska, mł.asp. Hubert Wilk wzięli udział w pikniku organizowanym z okazji Dnia Dziecka.